MAGIJA NAJPOPULARNIJEG DORUČKA Njegovo veličanstvo PEKARSKI BUREK, evo kako da ga sami pripremite
Balkanska gastrokultura se može pohvaliti sa nekoliko sjajnih proizvoda, odnosno ukusnih jela. Jedno od najomiljenijih jeste burek.

Sigruno ste do sada čuli da je pravi burek jedino onaj sa mesom, a da su sve ostale vrste bureka (sa sirom, šunkom i pavlakom, pa čak i eurokremom) zapravo pite.
Burek su u ove krajeve doneli Turci. Oni su ga pravili još u svojoj prapostojbini (srednja Azija) i naziv ovog jela zaista je turskog porekla jer se sastoji od korena „bur“ što u prevodu znači „savijati, uvijati“.
U Turskoj i dan danas možemo pronaći različite vrste ove slane poslastice. Prave ga u polumesečastom obliku i prženog u ulju (sirovi burek ili çiğ börek), potom u obliku malih zamotuljaka (cigara-burek), pa sve do vodenog ili običnog bureka koji je zapravo onaj koji i mi ovde jedemo i koji se pravi u okrugloj tepsiji i seče na četvrtine i osmine.
Kod nas je burek počeo da se pravi i jede pred kraj 15. veka. Podaci kažu da je Niš bio centar odakle je burek počeo da se širi po ostalim krajevima Srbije.
Evo kako se pravi jedno od najomiljenijih jela kod nas:
Pekarski burek
Za pravi pekarski burek je potrebno da pripremite malo soli, 300 ml tople vode i pola kilograma brašna. Brašno i so pomešajte, a onda dodajte vodu i mesite testo rukama.
Mešenje je gotovo kada testo prestane da se lepi. Ukoliko imate mikser za mešenje, možete i njime.
Kada testo bude spremno, izdelite ga na četiri jufke. Svaku jufku premažite mašću sa svih strana. Neka premazane jufkice odstoje pod providnom folijom.
Od ovih jufkica razvucite kore (tanko). Neka površina na kojoj razvlačite testo bude namašćena. Ukoliko vam se kora pokida na nekom mestu, nemojte da brinete. Bitno je samo da se ne pocepa na sredini. Ako su ivive zadebljale, odsecite ih.
Prvu koricu odložite, pa razvucite drugu. Kada druga korica bude gotova, stavite jednu na drugu, namastite i stavite fil (po želji, sir ili meso). Ponavljajte postupak do kraja, do poslednje kore.
Burek stavite u tepsiju koju ste namazali mašću i pecite ga u rerni koju ste zagrejali na 200 stepeni.
Izvor: Receptopedija
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
BONUS VIDEO:

Ovaj recept za bakin kolač je star 50 godina! Pravio se samo u Jugi, otkriven i tajni sastojak
Pravi se brzo uz najjednostavnije sastojke.

Lepinje iz Crne Bare kod Bogatića: Pogače pečene pod peskom i crepuljom
U selu Crna Bara, na obali Drine, žene su nekada svakodnevno mesile tanke lepinje koje su se pekle zakopane u žar, prekrivene peskom i crepuljom. Ova drevna tehnika, danas gotovo zaboravljena, bila je osnova ishrane mačvanske ravnice.

Recept za posne čupavce: Još su sočniji i ukusniji, a zahvaljujući 1 triku čak 5 dana mogu ostati sveži
Još su sočniji i ukusniji, a zahvaljujući 1 triku čak 5 dana mogu ostati svež

Zapečena kaša iz sela Vina kod Negotina: Doručak od tri sastojka koji hrani dušu
U selima Timočke Krajine, zapečena kaša je nekada bila omiljeni doručak težaka. Pravljena od krompira, crnog luka i kukuruznog brašna, jednostavna je, ali zasitna, i pečena do zlatne hrskavosti u zemljanoj posudi. Danas je gotovo zaboravljena, ali još uvek se sprema u nekoliko domaćinstava u okolini Negotina.

Ovaj aromatični pasulj kida koliko je dobar! Stigao pravo iz bakinje kuhinje, spoj sastojaka je fantazija
Priprema je jednostavna, a rezultat je jelo koje će vas podsetiti na bakinu kuhinju.
Komentari(0)