
Srbija u Prvom svetskom ratu: Kako su žene spasile vojsku u povlačenju preko Albanije?
Heroine Velikog rata: Neispričane priče o hrabrosti i požrtvovanju srpskih žena
Heroine Velikog rata: Neispričane priče o hrabrosti i požrtvovanju srpskih žena
Ovog septembra navršava se 110 godina od početka velike Gučevske bitke koja se odigrala u Prvom svetskom ratu u sklopu bitke na Drini.
Mali broj ljudi zna pravu pesmu o Miletu i lajkovačkoj pruzi. U pitanju je tužna sudbina tokom Velikog rata.
Među najlepšim jesenjim putovanja je sigurno i vikend na Drini, od Loznice do Bajine Bašte. Ovde ćete naći neverovatnu mešavinu prirodnih lepota, gastronomije i bogate istorije, jer su se najvažniji istorijski događaji u Prvom svetskom ratu odigrali upravo u jesen kraj Drine. Sada je pravo vreme da se krene kolima putevima srpskih ratnika.
Nakon ulaska SAD u rat Srbi iseljenici su počeli da se prijavljuju u dobrovoljce za Solunski front.
Srpska tradicionalna pesma iz Prvog svetskog rata čije reči peva vojnik na Krfu, nakon surovog povlačenja preko albanske golgote.
U avgustu 1914. moćna Balkanska armija austrogarske monarhije krenula je preko Save i Drine na Srbiju. Za manje do dve nedelje srpska vojska, sastavljena većinom od uvojičenih seljaka, vratila je okupatora nazad, gde mu je mesto.
Albanska golgota je ustaljen naziv za povlačenje srpske vojske i prognanih civila preko zavejanih planina Albanije i Crne Gore nakon invazije Centralnih sila na Srbiju, u zimu 1915/1916. godine tokom Prvog svetskog rata.
Jatagan-mala kao najveće beogradsko divlje naselje počinje da se formira odmah nakon Prvog svetskog rata sa prilivom novog stanovništva. Ona se prostirala na opštinskom zemiljištu između Bulevara Franše d’Eperea i kompleksa Državne bolnice, a u periodu između dva svetska rata bila je tema mnogih političkih i stručnih polemika povezanih sa stanovanjem u prestonici.
Zvao se Đorđe Vasić i dobro je znao svoje ime. To što je, za razliku od filmskog junaka Džejsona Borna, dobro znao svoj identitet nije mu bilo od pomoći kada je zarobljen 1914. godine. Sve do 1929. godine niko nije znao da je živ. Porodica ga ja oplakala, sahranila u "odsustvu" i žalila celih 15 godina, sve dok se nije vratio u Kruševac.
Verovatno najstarijeg stanovnika Srbije, posetili su ovih dana predstavnici ariljskog Udruženja penzionera. Proglasili ga za svog počasnog člana, pa mu ukazali čast kakvu zaslužuje.
Majka nije bila te sreće ni da joj prvenac Pavle zapali sveću.
Iako je bio jedan od najhrabrijih dobrovoljaca u Prvom svetskom ratu, odlikovan, neustrašiv, odan vojvodi Voji Tankosiću, istorija ga je zaboravila.
Za odsudnu borbu bile su neophodne sve raspoložive snage.
Do 15. decembra 1914. isteran je iz Srbije poslednji austrougarski vojnik, izuzev 42.538 zarobljenika.