NEMATERIJALNO KULTURNO NASLEĐE Kremasti mlečni proizvod sa očaravajućim mirisom i ukusom, njegovo visočanstvo srpski KAJMAK

Jelena Vamović

15:00

Gastronomija 0

Kajmak je nezamenljiv sastojak brojnih tradicionalnih srpskih specijaliteta.

NEMATERIJALNO KULTURNO NASLEĐE Kremasti mlečni proizvod sa očaravajućim mirisom i ukusom, njegovo visočanstvo srpski KAJMAK
shutterstock

 

Gusti kremasti mlečni proizvod sa očaravajućim mirisom i ukusom, napravljen od svežeg kravljeg mleka aktiviraće sva vaša čula pri prvom zalogaju.

shutterstock

 

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

On može biti  mlađi ili stariji i slaniji. U srpskoj kuhinji kajmak se koristi kao jednostavan prilog uz tradicionalne specijalitete, uz ćevape, roštilj, palentu, proju, kao i obavezni sastojak svih specijaliteta – Karađorđeva šnicla ili komplet lepinja.

shutterstock

 

Poslužuje se za doručak i večeru kao užitak jer se odlično slaže sa svime, ali nemojte se iznenaditi kada u svakoj kafani  dobijete ćevape ili bilo koju drugu vrstu mesa koja se služi „na kajmaku“. Ipak, ima mnogo bolji ukus ako slučajno dobijemo priliku da ga isprobamo negde u planinskim predelima Srbije, na tradicionalnoj farmi ili u etno selu, gde pašnjaci uvek mirišu sveže.

shutterstock

 

Kajmak sa teritorije Zapadne Srbije, posebno Kraljeva,  proglašen je za nematerijalno kulturno nasleđe, te je upisan u  Nacionalni registar kao proizvod osobenih svojstava i načina proizvodnje.

Vekovima se kajmak u domaćinstvima pravi po istim receptima. Postoji verovanje da se kajmak, kao i svi drugi srpski specijaliteti, ne može proizvoditi u fabrici, zadržavajući istovremeno svoj jedinstveni ukus i boju. Međutim, ima nešto u tim mirisnim pašnjacima, blagoj klimi i posvećenosti srpskih seljaka kada je u pitanju priprema ove jedinstvene poslastice.

Postupak pravljenja kajmake zapravo nije toliko komplikovan, ali najbolji proizvođači kažu da je tajna u dobrom mleku i činjenici da znaju tačno koliko treba kajmaku ostaviti da sazri, bilo da su u pitanju sati ili dani.

shutterstock

kupus

Zapanjujuća moć KISELOG KUPUSA: ZDRAVIJI je od većine lekovitih biljaka - kažu da leči čak DEVET tegoba

Gastronomija

20:00

19 novembar, 2024

Lekovitost kiselog kupusa nadilazi lekovitost mnogih poznatih biljaka. Sto grama sirovog kiselog kupusa sadrži čak 20 mg vitamina C. Slede vitamin A, folna kiselina, magnezijum, gvožđe, fosfor, kalcijum, kalijum, natrijum i belančevine. Odličan je izvor vitamina B12, zbog toga se posebno preporučuje vegetarijancima i veganima. Crveni kupus je i do sedam puta lekovitiji od belog

Komentari(0)

Loading