SVI SRBI PRAVE ISTU GREŠKU? Stručnjak upozorava da ovo nije nimalo zdravo
Za mnoge je jutarnja kafa nezamenljiv ritual koji donosi prvi talas energije za početak dana.
Za mnoge je jutarnja kafa nezamenljiv ritual koji donosi prvi talas energije za početak dana.
Svake godine svet proizvodi zapanjujućih 10 milijardi kilograma otpada kafe na globalnom nivou. Većina završi na deponijama.
Iako se "ležerno ispijanje kafe" pojavilo u 16. veku, koje su Turci i Grci odmah prihvatili, u zapadnoj Evropi ovaj ritual nastao je mnogo kasnije, krajem 19. veka.
Evo kako kafa ujutru na prazan stomak utiče na organizam.
Svakako, ovo je posebno značajno za ljubitelje kafe, ali i ekološki osvešćene ljude koji ne žele da zagađuju okolinu i trude se da sve iskoriste maksimalno, pre nego što bace.
Prvi obrok u danu je ključan za energiju, balans šećera u krvi i još mnogo toga. Evo kako kafa ujutru na prazan stomak utiče na organizam.
Kako ističe stručnjak za ishranu Džejmi Dežagnej za portal Šarp, samo jedna kašičica cimeta dnevno obezbeđuje organizmu dnevnu dozu vitamina i minerala.
Zašto bi so kafa učinila manje gorkom? Kuvana kafa ima prirodno gorak ukus. Neki ljudi su čak i genetski predisponirani da budu osetljiviji na ovu gorčinu. Ali gorčina nije sve loša: mnogi je traže, jer naš mozak uči da ispijanje šoljice kafe daje pozitivno pojačanje u vidu svoje stimulativne aktivnosti.
Možete ih staviti u jutarnju kafu, taj dodatak će učiniti vaš omiljeni napitak, a osim toga i pomoći vam da u što kraćem periodu smršate.
Da li i vi pijuckate kafu tokom nekoliko sati?
Osim što je ispijanje kafe trenutak veze sa samim sobom, od nje očekujemo i nalet energije koji će nam pomoći da u dan uđemo spremni za sve izazove.
Postoji samo određena količina kofeina koji može da se “izvuče” iz zrna pre nego što uništite ukus napitka, a sve to zavisi od vremena kontakta, brzine ekstrakcije i razmere vode i kave.
Posezanje za svežom kafom ujutru je praksa za većinu ljudi, ali prema mišljenju stručnjaka, može vam doneti više štete nego koristi.
Kafa je jedno od omiljenih pića koje se konzumira svakodnevno, ali nakon kuvanja i ispijanja kafe ostaju njeni ostaci koji se mogu koristiti na druge načine i imaju brojne pozitivne posledice.
Iako se "ležerno ispijanje kafe" pojavilo u 16. veku, koje su Turci i Grci odmah prihvatili, u zapadnoj Evropi ovaj ritual nastao je mnogo kasnije, krajem 19. veka.
Nedavno istraživanje pokazalo je da je optimalna temperatura za pripremu šoljice kafe između 90 i 96 stepeni, što znači da je voda direktno iz kuvala za vodu prevruća
I dok mnogi komentarišu paprene cene na srpskim planinama naročito Zlatiboru i Kopaoniku, korisnici mreža su se osvrnuli i na cene na Avali.