
NUŠIĆ O NOVOJ GODINI: Kako je pisac pre 114 leta video doček
PRE nešto više od jednog veka Nova godina se u Srbiji nije slavila tako masovno kao što je to danas slučaj jer je centralni događaj sezone bio Božić.
PRE nešto više od jednog veka Nova godina se u Srbiji nije slavila tako masovno kao što je to danas slučaj jer je centralni događaj sezone bio Božić.
Pre nešto više od jednog veka Nova godina se u Srbiji nije slavila tako masovno kao što je to danas slučaj jer je centralni događaj sezone bio Božić. Ipak, proslava je ipak bilo, a kako je izgledao doček 1910. godine saznajte ni manje ni više nego od - Branislava Nušića!
SRPSKI književnik i komediograf Branislav Nušić bio je čovek britkog pera, ali i jezika. Nušić je tokom života bio i novinar, diplomata, fotograf-amater, kao i začetnik retorike u Srbiji.
O životu i delu Branislava Nušića i danas kruže mnogobrojne legende. Naš najpoznatiji komediograf živeo je buran i ispunjen život, a takva mu je bila i smrt! O misterioznom grobu Branislava Nušića koji se nalazi na beogradskom Novom groblju, čaršija priča i danas, decenijama nakon smrti slavnog pisca.
Karađorđe, Nikola Tesla, Branislav Nušić i svi u Majdanpeku.
O životu i delu Branislava Nušića i danas kruže mnogobrojne legende. Naš najpoznatiji komediograf živeo je buran i ispunjen život, a takva mu je bila i smrt! O misterioznom grobu Branislava Nušića koji se nalazi na beogradskom Novom groblju, čaršija priča i danas, 83 godine nakon smrti slavnog pisca.
Otvarajući Muzej, 1953. godine Dobrica Milutinović izgovorio je sledeće: "U ovu simpatičnu kućicu, a može se verovati da će glumci jednog dana dobiti od svog naroda i kuću, pa i palatu, treba da navraćaju svi oni koji vole svoju nacionalnu prošlost, s tim u vezi, prošlost svog pozorišta".
Slavni srpski pisac u svom stilu nasamario i sudiju i oštećenu
O životu i delu Branislava Nušića i danas kruže mnogobrojne legende.
Do izgradnje Narodnog pozorišta predstave su se izvodile po kafanama.
Gligorije Giga Geršić spada u sam vrh srpske prosvete i srpskih intelektualaca.
Opera „Na uranku“ je muzičko-scensko delo srpskog kompozitora Stanislava Biničkog. Operski libreto napisao je srpski pisac Branislav Nušić.
Igrom slučaja, kralj Petar II Karađorđević, bežeći iz Beograda 6. aprila 1941, nakon večere kod gradonačelnika Zvornika Stanka Nikolića nakratko obreo u čuvenom Kur-salonu banje Koviljače gde je i proglasio opštu mobilizaciju, a potom se prebacio u Crnu Goru i sa nikšićkog aerodroma emigrirao u Grčku.
Dugo se čak i među učenim ljudima nije znalo da je Sremac svoje najbolje delo napisao na osnovu istinitog događaja koji se odigrao u Prištini krajem XIX veka.
Bronzana piramida sa slike nalazi se tačno ispred zgrade SANU u Knez Mihailovoj. Postavljena je 1995. godine, povodom izložbe "Svet merenja" u Velikoj galeriji SANU.
Na premijeri 1903. dirigovao je Stanislav Binički, a glavne uloge tumačili su bračni par Sultana Cijukova i Žarko Savić.
„I neće proći mnogo vremena pa će i tamo iščeznuti čokanji i pečenje s panja, a zacariće vermuti i oranžade sa slamčicom… I tada će se izbrisati i poslednji trag života staroga Beograda…“