ŽIČA Tajne krunisanja srpskih kraljeva u srcu Srbije
Manastir Žiča, sa svojom bogatom istorijom, bio je mesto krunisanja i miropomazanja srpskih kraljeva.
Manastir Žiča, sa svojom bogatom istorijom, bio je mesto krunisanja i miropomazanja srpskih kraljeva.
Pored imena, prezime je nešto što svakog čoveka definiše po pitanju porekla i pripadnosti pokazuje odakle vuku njegovi koreni i drevni preci
Kob zločina u Radovanjskom lugu stigla je sve učesnike koji su vrlo brzo izgubili čast i ugled, zdravlje i pamet, blaga i imanja što su stekli, kao i porodice.
„Vojvoda Bojović je jedan od naših izuzetnih vojskovođa koji je svoju vernost otadžbini i kruni dokazao u svim bojevima i bitkama. On ima vrlo veliko srce i još veću dušu.”, reči su Nikole Pašića.
Kako okupator ne bi saznao ko zapravo šalje pakete, kraljica ih je potisivala kao Marija K. Đorđević. Nikad nije prestala da slavi krsnu slavu, Božić, Vaskrs.
Ne postoje jasne granice Šumadije. Ako bi morale da se povuku, mogli bismo da kažemo da su na severu njene međe Sava i Dunav, na istoku krivudava Velika Morava, na jugu Zapadna Morava, na zapadu Kolubara i rečica Ljig.
Najstarija ktitorska freska na našim prostorima koja prikazuje dvoglavog orla je slika kneza Miroslava.
Ubijena je u Majskom prevratu 1903. godine, a istorija je pamti kao nerotkinju, svojeglavu vladarku, glavnog krivca za pad dinastije Obrenović.
Ćerka Milutina Nemanjića i Jelisavete Arpad je imala jako neobično ime
U Srbiji su za vreme Nemanjića na trpezi bili i plodovi mora, razne vrste ribe, ali i voće poput bresaka.
Olga i Pavle bili su jako srećni u braku. Oboje su bili zainteresovani za umetnost. Uživali su u jahanju, skijanju i tenisu. U godinama koje su usledile dobili su troje dece - sinove Aleksandra i Nikolu i ćerku Jelisavetu.
Na teritoriji današnje Republike Srbije rođeno je 18 rimskih imperatora, što čini jednu petinu svih vladara Rimskog carstva. Ipak, jedan slučaj je jako zanimljiv!
Zahvaljujući njoj, kuca srce svakoga od nas.
Stravična sudbina „sremskih prognanika“ govori o stradanju dugom pet vekova, ali i opominje. Vremenom asimilovani, matica ih zaboravila. U Makedoniji trenutno živi samo 12 Srba Galipoljaca.
Zvanična istorija zabeležila je da je najveći osvajač među Nemanjićima, car Dušan Silni, imao samo jedno dete – sina Uroša koji ga je nasledio, ali koji nije uspeo da sačuva očevu veliku državu koja se ubrzo posle Dušanove smrti raspala.
Oni koji se upute u Valjevo, imaće priliku da u najstarijoj sačuvanoj zgradi ovog grada osete i oslobodilački duh srpskih ustanika