Neotkrivena tvrđava Maglič: Svedočanstvo o moći i slavi srednjovekovne Srbije
Tvrđava Maglič, smeštena u dolini reke Ibar, krije mnoge tajne iz prošlosti.
Tvrđava Maglič, smeštena u dolini reke Ibar, krije mnoge tajne iz prošlosti.
Mladi arheolog, Miloš Sretenović, sa diplomom u rukama obišao je mnoge zemlje sveta. Najjači utisak na njega je ostavila Južna Amerika i način života tamošnjih stanovnika, tako da kada se vratio u beogradsku kancelariju više ništa nije bilo isto. Intenzivno je počeo da razmišlja da svoj život promeni iz korena, a svoj san je i ostvario. Podno zidina srednjovekovne trvrđave Maglič kod Kraljeva realizuje projekat održive zajednice, u kom učestvuju volonteri iz svih zemalja sveta. Otkupio je imanje površine od oko pet hektara i tu napravio jedinstveni volenterski kamp u regionu – Magličgrad. Do sada je kroz Magličgrad prošlo oko 200 volontera iz čitavog sveta.
Jedna pretpostavka istoričara je da je Maglič podigao Uroš I posle mongolskih prodora, druga je da ga je početkom 13. veka podigao Urošev otac Stefan Prvovenčani da bi zaštitio Žiču i Studenicu
Sada će konačno dobiti adekvatan prilazni put
Veruje se da je to područje uvek bilo pod maglom, te otuda i naziv grada, koji je igrao značajnu ulogu u srednjevekovnoj srpskog državi.
Zovu ga i "kraljevskim gradom"
„Ja kroz par godina“, mnogi su napisali na konto viralnog snimka ove gospođe koji je nasmejao Srbiju.
Priča o jedinoj ženi skeledžiji koja na već dotrajalom čamcu godinama prevozi zaljubljenike u srednjovekovnu tvrđavu Maglič do njenih zidina, ali i na taj način ona i suprug prelaze do svog imanja obišla je Srbiju.
Kraljica Jelena Anžujska je bila oduševljena.
Smešteno između divljih planina Stolovi i Čemerno u kotlini, na putu od Kraljeva ka Novom Pazaru, nalazi se selo Maglič, po istoimenoj srednjevekovnoj tvrđavi.
Na tradicionalnom spustu, dugom 26 kilometara, od srednjevekovnog grada Magliča u Ibarskoj klisuri do Kraljeva, čamcima koji nisu na motorni pogon i splavovima, učestvuje više hiljada ljudi iz svih krajeva Srbije i okruženja.