TAJNA BAKINE GIBANICE Tradicionalni recept za ukus i miris kojem nećete moći da odolite
Iako je uobičajen prizor u zemljama poput Hrvatske, Slovenije i Makedonije, gibanica se uglavnom povezuje sa Srbijom.

To je tradicionalno srpsko jelo nalik na pitu koje kombinuje filo testo (povremeno zamenjeno kvascem) sa kremastom kombinacijom sira i jaja.

shutterstock
Možda vas zanima:

TRADICIONALNO JELO U SRBIJI Specijalitet koji su naši preci jeli vekovima unazad
Naš narod je oduvek volelo dobro da pojede i popije, ali je isto tako i siromaštvo bilo sastavni deo njihovih života, upravo ono je iznedrilo veliki broj jela koja se jednostavno pripremaju a veoma su hranjiva.

NAJPOPULARNIJE TRADICIONALNE ČORBE Njihov ukus će vas opčiniti
Spremanje hrane je sastavni deo srpske tradicije i kulture. U Srbiji je uobičajeno obedovanje 3 puta dnevno (doručak, ručak i večera), uz napomenu da je najvažniji obrok doručak, dok je najčešće najobimniji obrok – ručak.
Najpopularnija verzija ove svestrane pite popularno je poznata kao gužvara, što znači zgužvano, u kojoj su listovi filo testa natopljeni kremastom mešavinom svežeg kravljeg sira i jaja. Listovi se zatim sloje i peku u obliku tepsije.
Ovo jelo nalik na pitu može se pripremiti u slatkim i slanim verzijama, u zavisnosti od regiona i ličnih preferencija. U Srbiji se gibanica obično kombinuje sa jogurtom i čini savršenu namirnicu za doručak ili užinu. Poslužen na kriške, takođe je oslonac u svakoj svečanoj prilici, kada se tradicionalno uživa kao hladno predjelo.

shutterstock
SASTOJCI:
500 gr gotovih kora
500 gr sitnog sira
3–5 jaja
čaša jogurta
1 solja kisele vode (obicna voda sa dve kasicice pr.za pecivo)
1/2 solja ulja
1 kasicica soli
PRIPREMA:
Zagrejte rernu na 200 stepeni i pripremite pleh sa hartijom za pecenje.
Pripremite preliv: Promesajte jaja, jourt, vodu, ulja i so u jednolicnu masu.
Prvo malo izmutite jaja, pa onda dodajte ostalo.
Postavi se jedna kora na radni sto i poprska se ravnomerno sa malo sitnog sira. Preko ove se stavi druga kora i opet se poprska sa malo sitnog sira, pa treca i sve tako dok se kore i sir ne potrose. Znaci, sve kore jedna preko druge.
Zatim se uvija u rolat i iseče se na deset jednakih delova. Kako isečete parce, tako ga stavite u pleh.
Poređajte sve parčiče jedan do drugoga u dva reda, ako je plek dugačak. Ako je okrugli, onda poređajte naokolo. Pazljivo prelijte rolatice sa prelivom, tako da svaki rolatić dobije istu količinu preliva, da bi posle bilo jednako soćno. Pecite oko 40 min. ili dok gibanica dobro ne porumeni.

shutterstock

Lepinje iz Crne Bare kod Bogatića: Pogače pečene pod peskom i crepuljom
U selu Crna Bara, na obali Drine, žene su nekada svakodnevno mesile tanke lepinje koje su se pekle zakopane u žar, prekrivene peskom i crepuljom. Ova drevna tehnika, danas gotovo zaboravljena, bila je osnova ishrane mačvanske ravnice.

Recept za posne čupavce: Još su sočniji i ukusniji, a zahvaljujući 1 triku čak 5 dana mogu ostati sveži
Još su sočniji i ukusniji, a zahvaljujući 1 triku čak 5 dana mogu ostati svež

Zapečena kaša iz sela Vina kod Negotina: Doručak od tri sastojka koji hrani dušu
U selima Timočke Krajine, zapečena kaša je nekada bila omiljeni doručak težaka. Pravljena od krompira, crnog luka i kukuruznog brašna, jednostavna je, ali zasitna, i pečena do zlatne hrskavosti u zemljanoj posudi. Danas je gotovo zaboravljena, ali još uvek se sprema u nekoliko domaćinstava u okolini Negotina.

Ovaj aromatični pasulj kida koliko je dobar! Stigao pravo iz bakinje kuhinje, spoj sastojaka je fantazija
Priprema je jednostavna, a rezultat je jelo koje će vas podsetiti na bakinu kuhinju.

Pura s kajmakom iz sela Glogovac kod Jagodine: zaboravljeni doručak koji se vraća na srpske trpeze
Domaći recept iz Šumadije koji su jeli težaci pre odlaska u polje, danas je retkost, ali se još pamti u seoskim kuhinjama. Pura kuvana u glinenom loncu i prelivena domaćim kajmakom bila je znak da u kući ima i truda i ukusa.
Komentari(0)