SRPSKI SVINJSKI PUDING Nekada hrana za siromašne a danas tradicionalni srpski specijalitet
Ljudi ne vole ili obožavaju pihtije, stavovi prema njima su toliko različiti, da su ili omiljeno ili najomraženije jelo.
Pihtije su srpsko jelo napravljeno od jeftinijih svinjskih delova, kao što su glava, butina ili skočna zrna. Meso se često kuva zajedno sa biberom, lukom, šargarepom i lovorovim listom dok ne postane toliko mekano da padne sa kosti. Zajedno sa temeljcem, meso se stavlja u činije koje se zatim ostavljaju da se ohlade i jelo je spremno za zamrzavanje.
Tokom srpskih zima, štedljive porodice su maksimalno iskoristile oskudne resurse i niske temperature pripremajući pihtije. Svinjski starter sa želeom, koji se i danas jede širom zemlje, nastao je iz potrebe i rezervnih delova svinja.
Možda vas zanima:
NAJPOPULARNIJE TRADICIONALNE ČORBE Njihov ukus će vas opčiniti
Spremanje hrane je sastavni deo srpske tradicije i kulture. U Srbiji je uobičajeno obedovanje 3 puta dnevno (doručak, ručak i večera), uz napomenu da je najvažniji obrok doručak, dok je najčešće najobimniji obrok – ručak.
Možda vas zanima:
NAJPOPULARNIJE TRADICIONALNE ČORBE Njihov ukus će vas opčiniti
Spremanje hrane je sastavni deo srpske tradicije i kulture. U Srbiji je uobičajeno obedovanje 3 puta dnevno (doručak, ručak i večera), uz napomenu da je najvažniji obrok doručak, dok je najčešće najobimniji obrok – ručak.
Naš narod ovo hladno predjelo uparuju sa turšijom ili kiselim povrćem poput kiselog kupusa, kiselih krastavaca, paprike i ljute paprike i zelenog paradajza. A da bi se zagrejali, sve to ispiru rakijom, tradicionalnom balkanskom rakijom od voća koja se često pravi od šljiva.
U srpskoj tradiciji postoji običaj da se jede za Bogojavljenje, ili 19. januar. Ipak, oni najveći obožavaoci ih još uvek pripremaju za Novu godinu ili ih jednostavno uključuju u neki od božićnih običaja i služe kao poslastica samo za Božić.
Međutim, pihtije se ne pripremaju samo kod nas. Na primer, Nemci vole komade mesa u svojim pitama vidljivim. Kod nas to nije toliko važno, sivkaste su i neprozirne, jer žele da se pripremaju od vode u kojoj se kuvaju.
Pihtije se u različitim delovima Srbije nazivaju različito: aspik, nivo, piće ili jednostavno smrznuta supa. Na neki način, to je smrznuta supa. Međutim, u ovoj smrznutoj supi ima mesa samo u naznakama, dok su glavni sastojci nogice, butki, uši ili neki drugi delovi svinje koje u sebi imaju dosta želatina.
Još jedna zanimljivost ove tradicionalne srpske poslastice je ta što su nekada bili hrana za siromašne. Pripremali su se isključivo od najjeftinijih sastojaka i jela ih je sirotinju. Vremenom su prerasli u jedan od najpoznatijih srpskih tradicionalnih specijaliteta.
DRUGAČIJE Napravite ručak za celu porodicu - punjeni crni luk
Neobično je i sigurno je da niste pravili.
KO MOŽE DA JOJ ODOLI? Dobro poznata pita od BUNDEVE po bakinom receptu
Od slatkog najslađe.
Omiljeno jelo po receptu naših baka: Generacije odrasle na ovom jelu, a vama je ovo odlična ideja za ukusan ručak
Ovaj recept po tradiciji naših baka pruža ne samo nutritivno bogat obrok, već i ukus koji vraća u detinjstvo
Zapanjujuća moć KISELOG KUPUSA: ZDRAVIJI je od većine lekovitih biljaka - kažu da leči čak DEVET tegoba
Lekovitost kiselog kupusa nadilazi lekovitost mnogih poznatih biljaka. Sto grama sirovog kiselog kupusa sadrži čak 20 mg vitamina C. Slede vitamin A, folna kiselina, magnezijum, gvožđe, fosfor, kalcijum, kalijum, natrijum i belančevine. Odličan je izvor vitamina B12, zbog toga se posebno preporučuje vegetarijancima i veganima. Crveni kupus je i do sedam puta lekovitiji od belog
Komentari(0)