Na ovom mestu u srcu Srbije caruju slepi miševi: Ribnička pećina jedinstven dragulj prirode (FOTO)
Šalitra iz njenih šupljina korišćena za pravljenje baruta u Prvom srpskom ustanku
Šalitra iz njenih šupljina korišćena za pravljenje baruta u Prvom srpskom ustanku
Postoje samo legende o gospodaru ove male tvrđave, ali arheološki nalazi na celom tom području bacaju svetlo na čak 5000 godina dugu istoriju.
U srpskoj mitologiji kapa je starija od glave i zamena za čoveka. Srbin hoće sve da radi pod kapom ali neće dve stvari: da se krsti i da jede. Bog stare srpske vere takođe nosi kapu, pa je bio običaj da se ona mrtvacu stavlja na glavu ili se bolesnikova kapa šalje na čitanje molitve radi isceljenja.
Vekovima unazad meštani podno Divčibara žive od kamena, obrađuju ga i prodaju, a samo u ovom kraju mogu se pronaći i retke vrste stena. Biolog, entuzijasta, Predrag Petrović, za sve ljubitelje geologije napravio je na svom imanju u selu Paštrić kod Mionice, jedinstven Muzej kamena.
Manifestacija se održava u Banji Vrujci i ima za cilj očuvanje etnoloških vrednosti, tradicije, prirodne i kulturne baštine, unapređenja i razvoja sela, promocije starih i umetničkih zanata. Posetioci mogu da učestvuju u radionicama, tematskim izložbama i predstavama. Izlagači predstavljaju rukotvorine koje su sastavni deo srpske tradicije.
Manifesatcija "Mišićevi dani" održava se od 18. do 24 jula.
Podno Divčibara u selu Paštrić kod Mionice priroda je sama ocrtala pravi dragulj, koji mami brojne naučnike upravo u ovaj kraj zapadne Srbije.
Stare sorte voća i povrća nestaju vrtoglavom brzinom. Procenjeno je da je u 20. veku nestalo čak 75 odsto sorti, a da svake godine prestane da postoji oko dva odsto autohtonih vrsta. Zbog toga je od izuzetne važnosti njihovo očuvanje, a banka gena, koja od 2019. godine postoji i u Srbiji, u tom smislu ima ključnu ulogu.
Podno Divčibara u selu Paštrić kod Mionice priroda je sama ocrtala pravi dragulj, koji mami brojne naučnike upravo u ovaj kraj zapadne Srbije.
Od plivača preko najduže pletenice do najvećeg bika.
Na živopisnim obroncima planine Maljen, smešteno je ušuškano malo planinsko selo Krčmar, kroz koje protiče istoimena reka.
Za okolinu ove banje se vezuju mnoge legende.
Vekovima unazad meštani podno Divčibara žive od kamena, obrađuju ga i prodaju, a samo u ovom kraju mogu se pronaći i retke vrste stena.
Ovaj kulturni i turistički događaj okuplja poznate umetnike, kulturne i naučne radnike.