Vampiri iz srpske mitologije: Svi znate za jezivu Savinu vodenicu, ali prvi vampir je bio Petar Blagojević

Izvor: Lepote Srbije

12:00

Kultura 0

Srpska tradicija obiluje pričama o vampirima koje su vekovima fascinirale i plašile ljude. Ko su bili Petar Blagojević i Sava Savanović, i kako su njihove legende postale deo globalne pop kulture?

sava savanović
rina

Srpska mitologija bogata je pričama o vampirima, bićima koja su vekovima fascinirala i plašila ljude širom Balkana. Među najpoznatijim pričama su one o Petru Blagojeviću i Savi Savanoviću, vampirima čije su legende ostavile neizbrisiv trag u lokalnoj tradiciji i inspirisale mnoge priče širom sveta.

Petar Blagojević, seljak iz Kiseljeva, postao je poznat kao jedan od prvih zabeleženih slučajeva vampirizma u Evropi. Nakon njegove smrti 1725. godine, meštani su prijavili neobjašnjive smrti i pojave, verujući da je Blagojević ustao iz groba kako bi pio krv živima. Njegova priča postala je poznata širom Evrope i uticala na formiranje savremene predstave o vampirima.

sava savanović rina
 

Sava Savanović, legendarni vampir iz Zarožja, poznat je po svojoj mlinarskoj kući pored reke Rogačice. Prema legendi, Sava je ubijao mlinare koji su radili noću, a njegovo ime postalo je sinonim za strah i teror. Priča o Savi Savanoviću inspirisala je mnoge autore, uključujući i Milovana Glišića, koji je napisao pripovetku "Posle devedeset godina" baziranu na ovoj legendi.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Ove priče o vampirima nisu samo deo srpske mitologije; one su postale deo globalne pop kulture, inspirišući brojne knjige, filmove i serije. Srpski vampiri, sa svojom bogatom istorijom i zastrašujućim pričama, ostaju fascinantni i danas, podsećajući nas na snagu narodnih verovanja i legendi.

radijator

ŠTA JE "ŽIVA VATRA": Kako su Srbi nekada ritualno palili vatru bez šibica i zašto se verovalo da ima isceliteljsku moć?

Kultura

12:00

17 maj, 2025

U prošlosti, širom Srbije, postojao je običaj ritualnog paljenja "žive vatre" bez korišćenja šibica ili kresiva, posebno tokom velikih praznika poput Đurđevdana, Ivanjdana ili Petrovdana. Ovaj ritual je imao mnogo dublju svrhu od pukog grejanja ili svetlosti – narod je verovao da ova vatra poseduje moć da leči, štiti i donosi blagostanje.

Komentari(0)

Loading