Knez Stracimir dobija spomenik u Čačku: Ostaće u amanet deci koja ne smeju da zaborave srpsku istoriju
Građani već decenijama čekaju na novo istorijsko obeležje u centru

Izgradnja druge faze Bulevara vojvode Putnika u Čačku od ogromnog je značaja za građane, jer ne samo da će saobraćajne gužve kroz centralne gradske ulice biti manje, kao i aerozagađenje već će Čačanke i Čačani dobiti i novu pešačku zonu.
Prema rečima gradonačelnika Čačka Miluna Todorovića, do do 26. novembra traje javni poziv za izvođača radova, a kada bude izabran najpovoljniji ponuđač, na proleće će krenuti izgradnja pešačke zone od Gospodar Jovanove do Hajduk Veljkove ulice.
– Nećemo izgubiti nijedno parking mesto, a dobićemo jednu sjajnu pešačku zonu sa Trgom Nadežde Petrović. Uskoro će sa profesorom Ivanovićem biti potpisan ugovor i za izgradnju spomenika knezu Stracimiru koji će se naći na Gradskom trgu, to na njegovom centralnom delu. Biće to na radost svih naših građana, jer će imati mnogo više prostora za bezbrižnu šetnju, a umnogome će se rasteretiti i saobraćaj u najužem gradskom jezgru, izjavio je za RINU Todorović.
U centralnom gradskom jezgru već se nalaze spomenici podignuti u čast Nadežde Petrović i vojvode Stepe Stepanovića, koji je delo livnice Jeremić, najstarije livnice na Balkanu. Kako kažu građani, sa nestrpljenjem očekuju da se podigne i spomenik županu Stracimiru po kom glavna ulica nosi ime.
- Na tom središnom prostoru decenijama ne postoji nikakvo istorijsko spomeničko obeležje, što i nije neobično, jer jedna narodna izreka kaže da je Balkan uvek proizvodio više istorije nego što je narod mogao da podnese. Raduje me što će biti izgrađen spomenik knezu Stracimiru koji je upravljao ovom oblašću između 1168. i 1189. godine. Da i nova pokolenja, naša omladina imaju neku povezanost sa srpskom istorijom, jer se to nažalost danas sve više gubi, zaključio je Gvozden Otašević, novinar u penziji.

Zašto su žene u Levaču stavljale crvenu vunu pod prag kada dete krene u školu: Vuna kao amajlija i glas predaka
U selima Levača, početak škole bio je više od koraka ka znanju – bio je trenutak kada se dete izlaže svetu. Zato su majke i bake stavljale crvenu nit vune pod prag – da dete ostane bistro, zdravo i vezano za dom.

Konj u srpskom predanju: Sveti pratilac ratnika, vodič duše i životinja koja vidi ono što ljudi ne smeju
U staroj srpskoj mitologiji, konj nije bio samo jahaća životinja, već posrednik između svetova. Verovalo se da vidi duhove, oseća smrt i ponekad vodi dušu na onaj svet – tiho, bez pitanja.

Svi u Vranju su sedeli, a onda je svekrva zaigrala kolo: "Čim je mlada progovorila znao sam na šta će taj brak ličiti"
Nijedno svadbeno veselje u tom gradu ne otpočinje dok svekrva ne zaigra i ne povede kolo.

Najstarija narodna verovanja: Srbi veruju da ovo mora strogo da se poštuje kako bi se izbegla velika nesreća
Narodna verovanja postala su deo tradicije, koja se prenosi sa kolena na koleno.

"Otac je živeo sa dve žene u kući, jednu sam zvao majkom, a drugu...": Ovako je Miloje doživeo najbolniji srpski običaj
U tradiciji Kosova i Metohije potomstvo je bilo najvažnije, i svaka žena imala je dve uloge - da se uda i da rodi decu, a ako iz nekog razloga nije u stanju, u kuću bi muž dovodio podrugu, to jest muž bi našao drugu ženu i doveo je u kuću.
Komentari(0)