Priča o najstarijoj srpskoj knjizi koja je vekovima skrivana, spasavana i krijumčarena kako bi preživela

Miroslavljevo jevanđelje nije samo najstarija srpska knjiga – to je svedok istorije, dokument o hrabrosti onih koji su ga kroz vekove čuvali od uništenja. Preživelo je turske najezde, austrijske ratove, svetske sukobe i tajna prebacivanja iz jedne države u drugu. Ko su bili ljudi koji su rizikovali sve kako bi sačuvali ovu neprocenjivu knjigu i kako je ona uspela da preživi sve nedaće koje su pogađale Srbiju?
Kako je nastalo Miroslavljevo jevanđelje?
Ova knjiga je napisana krajem 12. veka po narudžbini kneza Miroslava, brata Stefana Nemanje, i smatra se jednim od najlepših rukopisnih spomenika slovenskog sveta. Njegove stranice ispunjene su zlatnim slovima, bogatim iluminacijama i minijaturama koje do danas izazivaju divljenje. Međutim, malo ko zna kroz kakve je sve opasnosti prošla ova knjiga da bi stigla do našeg vremena.
Prvi beg: Skriveno od Osmanlija u srpskim manastirima
Kada su Turci zauzeli Srbiju, mnoge knjige su spaljene ili izgubljene, ali ne i Miroslavljevo jevanđelje. Monasi iz Hilandara, predosećajući opasnost, sakrili su ga u manastirske riznice, gde je vekovima čuvano daleko od očiju okupatora. Međutim, ni tu nije bilo potpuno sigurno – vekovima su ga selili iz jedne crkve u drugu kako bi izbegli pljačkaše i ratnike koji su tragali za vrednim predmetima.
Tajna misija: Kako je knjiga nestala iz Hilandara?
Jedna od najvećih misterija vezanih za Miroslavljevo jevanđelje jeste kako je napustilo Hilandar i završilo u Srbiji. Po nekim izvorima, početkom 19. veka ruski konzul u Svetoj Gori pokušao je da ga odnese u Rusiju, ali su srpski monasi uspeli da ga vrate. Konačno, uoči Prvog svetskog rata, doneto je u Beograd, ali ni tu ga nije čekala mirna sudbina.
Drugi svetski rat: Krijumčarenje u koferu kroz okupiranu Evropu
Najdramatičniji trenutak u istoriji knjige desio se tokom Drugog svetskog rata, kada su nemačke snage krenule u potragu za srpskim nacionalnim blagom. U tom haosu, jedan čovek, akademik Dejan Medaković, smislio je plan – stavio je knjigu u običan kofer i prevezao je vozom kroz okupirane teritorije, uspevši da je sakrije od nemačkih inspektora. Njegova hrabrost omogućila je da se knjiga sačuva i posle rata vrati u Srbiju.
Danas – Nacionalni blago, ali pod ključem
Danas se Miroslavljevo jevanđelje nalazi u Narodnom muzeju u Beogradu i predstavlja jedno od najvrednijih pisanih svedočanstava srpske kulture. Iako ga mnogi žele videti, knjiga se drži u strogo kontrolisanim uslovima, jer su njene stranice previše osetljive na svetlost i vlagu.
Knjiga koja je preživela sve – i nastavlja da živi
Kada se osvrnemo na njenu neverovatnu istoriju, jasno je da Miroslavljevo jevanđelje nije samo knjiga – to je simbol srpske istrajnosti i ljubavi prema kulturi. Zahvaljujući hrabrim ljudima koji su je kroz vekove štitili, danas imamo priliku da svedočimo njenoj lepoti i značaju. Možda ne možemo svi da je držimo u rukama, ali njena priča ostaje deo našeg nasleđa, vrednog koliko i sam život.

Veruje se da ovu biljku svaka kuća treba da ima: Vekovima se koristi kao amajlija za sreću i novac
Mnogi veruju da je ruzmarin jedna od najmoćnijih biljaka, pa se koristi i kao amajlija.

Kamen u nedrima: Drevna amajlija iz Homolja za žene koje ne mogu da zatrudne
Običaj nošenja kamenčića sa “muškog izvora” kao narodni lek protiv neplodnosti

Crni luk pod jastukom: Stari običaj kojim su devojke prizivale snove o budućem mužu
Narodni ritual za Ivandan koji i danas živi u selima zapadne Srbije

Zašto se utorkom ne kopa zemlja u istočnoj Srbiji? Zaboravljena zabrana koja skriva strah od smrti
U nekim selima u Timočkoj Krajini i danas se veruje da kopanje utorkom donosi nesreću

Obred “probijanja vode” kod porođaja: Drevna praksa iz Knjaževca i Pirota koja je pomagala ženama na mukama
Kako su izvori, glinene posude i magijske reči bili deo porođaja u istočnoj Srbiji
Komentari(0)