NAJSTARIJE PIĆE NA SVETU Ovih 8 činjenica o rakiji koju Srbi obožavaju morate znati
Medovina, poznata i kao medovo vino inspirisala je stvaranje sličnih pića poput vina „Braggot“ koje je nastalo kao mešavina meda i piva.
Medovina je drevno alkoholno piće napravljeno fermentacijom meda i vode i staro je koliko i ljudska civilizacija.
Medovina, poznata i kao medovo vino inspirisala je stvaranje sličnih pića poput vina „Braggot“ koje je nastalo kao mešavina meda i piva.
Donosimo vam osam činjenica o medovini kroz vekove, piše Mentalfloss.com.
Medovina se pravi milenijumima
Ljudi piju medovinu veoma dugo, iako je po nekim pričama napitak rezultat slučajne nezgode u kojoj je kap kiše kapnula u lonac meda. Neki rani zapisi daju naznake da se u Indiji pre 4.000 godina uživalo u napitku od fermentisang meda, a postoje i dokazi o napitku od meda, voća i pirinča koji potiče iz Kine u 7. milenijumu pre nove ere.
Ovekovečena je u staroengleskoj epskoj pesmi
Epska herojska pesma „Beovulf“ od 3.000 stihova napisana negde pre normanskog osvajanja Engleske priča priču o skandinavskom princu koji se bori protiv čudovišta Grendela koje je napalo Heorot, veliku dvoranu medovine legendarnog danskog kralja Hrotgaru. Beovulf ubija Grendela u močvari blizu Heorota, a Hrotgar je uz medovinu proslavio prinčevu pobedu. Tada Grendelova majka dolazi da osveti smrt svog sina, a Beovulf mora ponovo da se pokaže kao heroj.
Ispijanje medovine bilo je centralni deo vikinške kulture
Vikinzi su pili medovinu na sezonskim gozbama i drugim ceremonijama koje su obeležavale životne prekretnice. To je bio ritual. Prvo bi se služio kralj, a za njim i ostalii po društvenom rangu. Nordijci bi se brzo napili medovinom i to je možda delimično zbog specifične „posude“ iz koje su je ispijali – roga za piće koji se nije mogao lako spustiti.
Srednjevekovni monasi su se istakli u pravljenju medovine
Za neke manastire u Engleskoj i Velsu medovina je bila proizvod pčelarstva – od pčelinjeg voska su pravili i sveće. Raspuštanje ovih manastira koji su posedovali četvrtinu obrađene zemlje u Engleskoj između 1536. и 1540. bila je glavni pokretač reformacije pod Tudorovim monarhom Henrijem VIII. Ali na ostrvu Lindisfan u Severnom moru nastavlja se tradicija pravljenja medovine koju su monasi započeli kada su osnovali manastir na ostrvu 643. godine. I posetioci ovog ostrva danas mogu da probaju medovinu napravljenu od lokalnog meda i vode.
Kraljevske porodice i njihovi podanici pili su medovinu u srednjevekovnoj Engleskoj
Kraljica Elizabeta je imala sopstveni recept za medovinu koja bi modernim domaćicama bila previše slatka. Ali medovina nije bila samo za uživanje u kraljevskom domaćinstvu što i pokazuje čuvena zbirka priča iz 15. veka Džefrija Čosera „Kenterberijske priče“. Tu se medovina predstavlja kao sredstvo za udvaranje, a Čoser opisuje mladu ženu sa sa ustima koja su slatka kao medovina.
Neki smatraju da je medovina lekovita
Stari Grci su medovinu nazivali „sok Bogova“. Pošto med ima antioksidativna i antimikrobna svojstva, neki smatraju da je ovo piće nije samo ukusno, već i dobro za zdravlje. 2015. godine mikrobiolozi Tobijas Olofson i Alexandra Vaskuez sa Univerziteta Lund u Švedskoj napravili su eksperimentalnu medovinu koja je iskoristila kvalitet antibiotika meda da pomogne u borbi protiv infekcija otpornih na lekove.
Med je podstakao običaj „medenog meseca“
Naziv ovog običaja ima drevne korene i nije se uvek odnosilo na bračno putovanje. Pošto se smatralo da je med afrodizijak i da povećava plodnost, mladenci su dobijali mesečnu zalihu medovine. Ova tradicija je možda nastala još u 5. veku nove ere, ali od 19. veka medeni mesec podrazumeva i odlazak mladenaca na putovanje.
Medovina se vraća
Daleko od toga da je zastarelo piće prošlosti, medovina ima svetlu budućnost zahvaljujući pokretu zanatskih pića. Tokom poslednjih 20 godina, broj komercijalnih proizvođača u Americi je skočio sa 60 na 450. I dok alkoholna pića napravljena od meda mogu izgledati previše slatko, medovine su suve, a neke imaju kvalitet poput vina zbog starenja u bačvi.
SAVRŠEN ZA SVEČANE TRENUTKE Slani rolat sa ajvarom, brzo i lako se pravi, a ukus pravi domaćinski
Slani rolati su uvek dobar izbor za predjelo a možete ukuse možete kombinovati na razne načine
RECEPT ZA HRSKAVI KROMPIR: Pripremite ga sa kačkavaljem i slaninicom i uživaćete u savršenom ukusu
Krompirići kojima niko neće odoleti
Tri trika da vam slavski kolač bude najlepši: Ovo je recept koji će vam uspeti iz prvog pokušaja
Da bi slavski kolač lepo narastao, bio iznutra mekan, a spolja sa finom koricom koja ne puca, pripremite ga po već isprobanom receptu.
MELJANIK Staro šumadijsko jelo, prste da poližeš!
Ovo starinsko jelo se priprema od kuvanog, pa pasiranog pasulja, zaprženog i zapečenog u rerni i idealno je za one koji poste.
Čkalja je ovo jelo obožavao, a Srbe vraća u detinjstvo: Ovo je bio njegov recept, strogo se držao ovih pravila
Glumac je jednom prilikom otkrio svoj recept za ovo staro jelo
Komentari(0)