LISNATIM POVRĆEM DO ZDRAVLJA JETRE Spanać, posebno onaj po receptu naših baka, svi vole (FOTO/VIDEO)
Lisnato povrće u sebi ima snažan antioksidans koji se zove glutation. Za njega je dokazano da je od koristi u poboljšanju funkcije jetre. Spanać, posebno onaj po receptu naših baka, svi vole. Kao salata je još zdraviji, a to posebno važi za bebi spanać. Začinite ga belim lukom i maslinovim uljem.

Spanać se gaji tokom cele godine i veoma je cenjen jer sadrži belančevine, gvožđe, fosfor, kalcijum i vitamine.
Nema osobe koja, volela ga ili ne, barem jednom nije probala spanać na mleku. Recepti za ovo jelo iz vrtića variraju i razlikuju se u detaljima. Neko sitnije isecka spanać, neko grublje, neko doda beli luk, neko ne, neko dodaje i kiselo mleko. Ali kako god da ga napravite, spanać na mleku jednostavno je i zasitno jelo koje ćete sa zadovoljstvom počistiti iz tanjira. Još ako uz njega ispečete koje jaje na oko i napravite kremasti pire-krompir (ma može i neka šnicla), imaćete pravi pravcati obrok!
Shutterstock/Spanać
Sastojci:
1 kg svežeg spanaća
30 g putera ili 3 kašičice ulja
2 kašike brašna
2 režnja belog luka
dva prstohvata soli
500 ml mleka
Priprema:
1. Operite spanać, odstranite tvrđe stabljike pa ga stavite u duboki lonac, prelijte hladnom vodom i stavite da se kuva. Kad provri, kuvajte ga 5-6 minuta, potom ocedite i ohladite. Spanać usitnite oštrim nožem.
2. U dubljem tiganju otopite puter ili zagrejte ulje, dodajte brašno pa ga zažutite (pazite da vam ne zagori). Sklonite tiganj s vatre pa dodajte pritisnuti ili sitno iseckani beli luk. Čim luk zamiriše, dodajte usitnjeni spanać i zalijte polovinom mleka i vratite na vatru. Kuvajte na srednje jakoj vatri, a čim se zgusne, dodajte ostatak mleka pa posolite i kuvajte dodatnih 10-ak minuta. Prema ukusu dodatno začinite solju i biberom po želji.
Prijatno!
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
BONUS VIDEO:

Lepinje iz Crne Bare kod Bogatića: Pogače pečene pod peskom i crepuljom
U selu Crna Bara, na obali Drine, žene su nekada svakodnevno mesile tanke lepinje koje su se pekle zakopane u žar, prekrivene peskom i crepuljom. Ova drevna tehnika, danas gotovo zaboravljena, bila je osnova ishrane mačvanske ravnice.

Recept za posne čupavce: Još su sočniji i ukusniji, a zahvaljujući 1 triku čak 5 dana mogu ostati sveži
Još su sočniji i ukusniji, a zahvaljujući 1 triku čak 5 dana mogu ostati svež

Zapečena kaša iz sela Vina kod Negotina: Doručak od tri sastojka koji hrani dušu
U selima Timočke Krajine, zapečena kaša je nekada bila omiljeni doručak težaka. Pravljena od krompira, crnog luka i kukuruznog brašna, jednostavna je, ali zasitna, i pečena do zlatne hrskavosti u zemljanoj posudi. Danas je gotovo zaboravljena, ali još uvek se sprema u nekoliko domaćinstava u okolini Negotina.

Ovaj aromatični pasulj kida koliko je dobar! Stigao pravo iz bakinje kuhinje, spoj sastojaka je fantazija
Priprema je jednostavna, a rezultat je jelo koje će vas podsetiti na bakinu kuhinju.

Pura s kajmakom iz sela Glogovac kod Jagodine: zaboravljeni doručak koji se vraća na srpske trpeze
Domaći recept iz Šumadije koji su jeli težaci pre odlaska u polje, danas je retkost, ali se još pamti u seoskim kuhinjama. Pura kuvana u glinenom loncu i prelivena domaćim kajmakom bila je znak da u kući ima i truda i ukusa.
Komentari(0)