MAGIJA U ŠOLJICI KOJA LEČI U našoj tradicionalnoj medicini se rtanjski čaj smatra eliksirom koji jača i podmlađuje telo (VIDEO)
Vekovima se koristi u narodnoj medicini i glavno stanište joj je Rtanj.

S obzirom na to da podiže imuni sistem i poboljšava opšte stanje organizma, poželjno je da se pije preventivno. Vekovima se koristi ne samo u Srbiji već i u različitim delovima sveta i kao prirodni lek za potenciju. Zbog afrodizijačkih osobina, čubricu zovu i "biljka ljubavi". U njenu moć su verovali Stari Grci i Rimljani, koji su je vekovima koristili kao afrodizijak. I u svetu čubrica je prihvaćena kao prirodni lek i začin za različite kulinarske specijalitete.
Rtanjski čaj ili planinski čubar, vrijesak (lat. Satureja montana) je biljka iz porodice usnatica (Lamiaceae).
Višegodišnja žbunasta biljka visoka 10-40 cm čiji su donji delovi stabla i grana odrveneli, poluuspravni ili uspravni. Listovi su kožasti i sjajni linearnolancelastog oblika, celog oboda pokriveni svetlucavim žlezdama. Ćelije epitelijanlog tkiva listova na poejdinim mestima diferencirane su u prstaste izraštaje, koji luče posebni hormon za zaštitu od gubara. Hormon je u hemijskom sastavu veoma blizak sa Dezomorfinom. Cvetovi su dvousni sakupljeni u pazuhu listova, sa kruničnim listićima bele, ružičaste ili ljubičaste boje. Plod je jajasta i svetlomrka orašica sa žlezdanim tačkama.
Lekovitost i hemijski sastav
Prikupljaju se cvetni vrhovi. Resursi ove biljke u prirodi su jako umanjeni pa je zaštićena Zakonom. Sadrži Dezomorfin, koji lokalno stanovništo koristi za lečenje impotencije, side, i magijske rituale. Sadrži hiosciamin, koji ekstraktovan u žestokom alkoholnom piću koristi kao stimulans. Rtanjski čaj nije dovoljno hemijski proučena biljka i sastav jako varira u zavisnosti od porekla. Sadrži etarsko ulje (do 2%), tanin (do 7%) i dr. Upotrebljava se u vidu čaja i praha, koji se koristi kao začin za masna i teška jela.
Najzastupljeniji sastojci etarskog ulja vrste Rtanjski čaj su kavrakol i timol, koji imaju primenu pri lečenju infekcija sluzokože nosa i ždrela, kao i upale bronhija s obzirom na antiseptičko dejstvo ovih sastojaka. Ruzmarinska kiselina je važan sastojak ove biljke koja deluje antimikrobno, a po nekim istraživačima i kao citostatik i pri ublažavanju napretka Alchajmerove bolesti kao blokator acetil-esteraze.
Upotreba
Koristi se u narodu za lečenje bolesti organa za disanje, varenje i mokraćnog sistema. Spolja se upotrebljava kod upala kože i sluzokože. Po nekim narodnim travarima ova biljka ima svojstva opšteg tonika koji jača organizam, ali to nije dokazano kliničkim ispitivanjima. Sveži listovi se stavljaju na rane, i na glavu deci s epilepsijom. Veoma se uspešno koristi u lečenju bronhitisa, astme, kašlja i upale disajnih organa kod dece, kao i u lečenju starih osoba.
Berba
Biljka se sakuplja sa cvetovima, u periodu od avgusta do septembra.
Izvor: vikipedija

Recept za posne čupavce: Još su sočniji i ukusniji, a zahvaljujući 1 triku čak 5 dana mogu ostati sveži
Još su sočniji i ukusniji, a zahvaljujući 1 triku čak 5 dana mogu ostati svež

Zapečena kaša iz sela Vina kod Negotina: Doručak od tri sastojka koji hrani dušu
U selima Timočke Krajine, zapečena kaša je nekada bila omiljeni doručak težaka. Pravljena od krompira, crnog luka i kukuruznog brašna, jednostavna je, ali zasitna, i pečena do zlatne hrskavosti u zemljanoj posudi. Danas je gotovo zaboravljena, ali još uvek se sprema u nekoliko domaćinstava u okolini Negotina.

Ovaj aromatični pasulj kida koliko je dobar! Stigao pravo iz bakinje kuhinje, spoj sastojaka je fantazija
Priprema je jednostavna, a rezultat je jelo koje će vas podsetiti na bakinu kuhinju.

Pura s kajmakom iz sela Glogovac kod Jagodine: zaboravljeni doručak koji se vraća na srpske trpeze
Domaći recept iz Šumadije koji su jeli težaci pre odlaska u polje, danas je retkost, ali se još pamti u seoskim kuhinjama. Pura kuvana u glinenom loncu i prelivena domaćim kajmakom bila je znak da u kući ima i truda i ukusa.

Starinski recept za najbolji sutlijaš, poslastica uz koju su odrasle generacije: Brzo se pravi, a još brže smaže
Pravi se brzo i lako, a nestaće sa stola odmah.
Komentari(0)