SELO POZNATO PO JEDNOM PRIRODNOM FENOMENU Slavinja je mesto kao rođeno za snimanje filmova
Selo poznato po srpskom Koloradu, izvoru "Jevrejin", šopskom narečju i turskom vojnom putu, koji je ranije bio rimski put

Slavinja (bug. Slavinя) je naselje Grada Pirota u Pirotskom okrugu, jedno od mnogobrojnih sela u Srbiji koje iz godine u godinu beleži sve manji broj stanovnika.
Nalazi se u uvali između Vidliča i obronaka Stare planine. To je poslednje selo u Visočkom kraju (od Pirota ka Dimitrovgradu) kroz koje prolazi asfaltni put.
Možda vas zanima:

DA LI STE NEKADA VIDELI OVAKAV KANJON? Neverovatna priroda krasi OVU PLANINU U SRBIJI
Novi nacionalni park Srbije krije neke od najlepših prirodnih destinacija

ČUDO PRIRODE na Staroj planini: Da li ste nekada videli ovaj kanjon? (FOTO)
Novi nacionalni park Srbije krije neke od najlepših prirodnih destinacija
Kroz Slavinju protiču dve reke - Visočica i Rosomačka reka. U okolini Slavinja se nalazi puno izvora pijaće vode od kojih je najpoznatiji izvor takozvani „Jevrejin“. U neposrednoj blizini izvora se nalazi Grlo, kanjon Rosomačke reke - gde se slapovi vode presipaju iz jednog u drugi „kotao“. U Slavinji tokom zime živi tridesetak stanovnika. Tokom leta, broj se poveća i na nekoliko stotina.
WIKIMEDIA COMMONS
Foto: WikimediaCommons/DjordjeMarkovic
U Slavinji se još uvek priča „šopskim“ narečjem, koje je nešto između bugarskog i srpskog jezika.
U selu se nalazi Crkva Svetog Đorđa.
Slavinjsko grlo ili Rosomački lonci jedna je od najatraktivnijih prirodnih atrakcija i najpopularanijih turističkih destinacija na Staroj planini.
Ovaj kanjon u klisuri Rosomačke reke nastao je usecanjem vodenog toka u stensku masu a karakterišu ga i slapovi, odnosno virovi, u koritu reke.
Rosomački lonci su od Pirota udaljeni oko 30 km a od sela Slavinja oko 1 km, pa je od sela do kanjona potrebno 15-tak minuta laganog hoda dobro obeleženom stazom.
Iako kraći od 500 metara, ovaj kanjon predstavlja jedinstveni prizor reljefa Stare planine koji svake godine poseti veliki broj turista i ljubitelja prirode.
U okolini sela postoje arheološka nalazišta iz rimskog doba, a kroz selo ide turski vojni put, koji je ranije bio rimski put.
Kako doći od Beograda do sela Slavinja, pogledajte na sledećoj mapi:
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
BONUS VIDEO:

Tajne pećine Vučjanke kod Leskovca: Mesto gde meštani ostavljaju kovanice „za ispunjenu želju“
U kanjonu reke Vučjanke, na samo nekoliko kilometara od Leskovca, postoje skrivene pećine u koje meštani decenijama dolaze da ostave kovanicu i šapat. Nema table, nema vodiča – samo priroda, voda i verovanje.

JEDNA OD NAJVEĆIH MISTERIJA VEZUJE SE ZA JEZERO U SRCU KOPAONIKA: Naučnici imaju svoje, meštani svoje pretpostavke VIDEO
U selu Semeteš će vas dočekati ljubazni domaćini, prelepa priroda koja vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim.

ZAŠTO JE MANASTIR KUMANICA OSTROG S OVE STRANE: Verovanje je da ovde slepi progledaju, hromi prohodaju, a nerotkinje rađaju
Drevni manastir Kumanica, na sjeničko-pešterkoj visoravni u blizini granice sa Crnom Gorom bio je značajan duhovni centar. Posvećen je Svetom arhangelu Gavrilu. Mnogi ga smatraju Ostrogom s ove strane.

Devojke bi pre udaje prvo otišle u amam da se okupaju: Evo kako danas izgleda tursko kupatilo u centru Vranja
Tursko kupatilo Amam kulturno-istorijski spomenik grada Vranja nalazi se u Gornjoj Čaršiji, jednom od najstarijih delova grada.

Mesta koja gutaju zvuke: Gde u Srbiji tišina nije prazna, već sveta
Postoje tačke na mapi Srbije gde ni korak ne odjekne, ni vetar se ne čuje – a narod veruje da se tamo “čuje ono što je u tebi”
Komentari(0)