SVOJU SLAVU JE STEKLA NEVEROVATNOM LEPOTOM Rečica koja vijuga kroz prelepe krajolike između Zlatibora i Zlatara ostavlja bez daha (FOTO/VIDEO)
Karakteristični meandri Uvca nalaze se na mnogim razglednicama i blogovima koji predstavljaju Srbiju

Rečica koja vijuga kroz prelepe krajolike između Zlatibora i Zlatara možda nije jedna od najvećih reka u zemlji, ali je slavu stekla svojom neverovatnom lepotom. Karakteristični meandri Uvca nalaze se na mnogim razglednicama i blogovima koji predstavljaju Srbiju i privlače mnoge turiste koji žele da ovom prizoru prisustvuju uživo.

Informacije i zanimljivosti o Uvcu
Možda vas zanima:

TAJNI ŽIVOT BELOGLAVIH SUPOVA Mužjaci lenji i nije im do leta, a Jefimija raširila krila i "zapalila" iz Srbije u toplije krajeve
Ove ptice imaju samo jednog partnera tokom života

Apolon se vraća kući, beloglavom supu se izgubio svaki trag u Izraelu ali sada je snimljen u Bugarskoj
Uplašili smo se da nije stradao u Pojasu Gaze
Na ovoj maloj reci izgrađene su čak dve hidroelektrane, Kokin Brod i Uvac, a za njihovu potrebu napravljena su i tri veštačka jezera, Sjeničko, Zlatarsko i Radoinjsko jezero.
Zbog svojih uglavnom nepristupačnih kanjona, kraj Uvca su, pogotovo za vreme vladavine Turaka, skrivani mnogi manastiri.


Nekoliko poslednjih kilometara, reka Uvac predstavlja granicu između Srbije i Bosne i Hercegovine. Ova reka u narodu je smatrana graničnom od davnina, jer je Uvac za vreme vladavine Miloša Obrenovića predstavljao granicu između Srbije i Turske.
Zbog nepristupačnog terena i gustih šuma kojima je reka okružena, Uvac je za vreme Osmanskog carstva često bio omiljeno skrovište hajduka.

Rezervat prirode Uvac

Neponovljivi pogled na vijugave meandre Uvca učinio je okolinu ove reke jednom od najpopularnijih turističkih destinacija u Srbiji. Brojni turisti dolaze u ovaj park prirode prvenstveno da bi uživali u čarima netaknute prirode, a za orintologe i speleologe predstavlja pogotovo posebno mesto.
Na jednom od vidikovca postavljen je panoramski teleskop sa kojeg se mogu gledati meandri i beloglavi supovi u letu. Plovidba turističkim čamcima duž uklještenih meandara i obilazak klisure sa reke obećava još jedan nezaboravan doživljaj na ovoj reci.
Beloglavi sup

Beloglavi sup je najveća ptica Srbije, ali je, uprkos svojoj veličini, danas on stanovnik koga je retko naći na ovim prostorima. Ovoj ptici pogoduju visoke i nepristupačne litice pogodne za gnežđenje, a neophodna joj je i blizina vode. To je učinilo litice kraj Uvca savršenim mestom za opstanak ove retke i neobične vrste.
Pre dvadesetak godina, beloglavi sup je bio pred izumiranjem, a danas je, zahvaljujući redovnoj ishrani, brojnost beloglavih supova porasla na oko 300 jedinki koje možete posmatrati kako krstare svojim nebeskim carstvom i hrane svoje mlade na liticama kanjona Uvca.
Zlatarsko jezero

Uvac je podario život nekolicini veštačkih jezera, od kojih je najpopularnije Zlatarsko jezero. Nalazi se na 15 kilometara od Nove Varoši, a tokom leta se transformiše u osvežavajuću turističku atrakciju. Spas od letnjih vrućina možete naći sunčanjem na pontonskoj plaži i plivanjem u bistroj vodi. Na obali se nalazi teren za odbojku na pesku, a vožnja čamcem po ovom jezeru predstavlja jedinstven doživljaj...

Ledena pećina
Jedna od najzanimljivijih pećina u zemlji smeštena je ispod strmih litica kanjona Uvca. Naizgled jednostavan ulaz krije doslovno veliku tajnu, pećinski sistem dugačak više od šest kilometara. U pećini se mogu otkriti dvorane, pećinski ukrasi, stubovi i okamenjene draperije. Prilazak skrivenoj pećini moguć je samo preko reke, uz pomoć čamca i profesionalnih vodiča.

Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
BONUS VIDEO:

Banja u Srbiji koja je zvanično proglašena lečilištem: Specijalizovana za kožna oboljenja, reumu, ali i ove boljke!
Izvora termalne vode u Ovčar Banji ima više

Ova banja u Srbiji je stvorena za odmor: Pruža spokoj za dušu, retko ko je za nju čuo, a cene bagatela!
Banja Palanački Kiseljak je banja sa izvorom minerale vode

Javorovačka glava iznad Ivanjice: Vrh sa koga se čuje tišina
Na granici golih litica i gustih borovih šuma, Javorovačka glava je vrh o kom se ne priča mnogo – ali oni koji su bili, vraćaju mu se zauvek

Voda iz Lazareve pećine: Izvor koji izvire iz srca kamena i nikad ne presušuje
Duboko u jednoj od najstarijih pećina Srbije, kroz slojeve krečnjaka, izbija voda za koju meštani vekovima veruju da ima posebnu moć

Vodopad Prskalo u Resavi: Najmanji, ali najčistiji vodopad Srbije
Skriven među stijenama Kučajskih planina, vodopad Prskalo ne osvaja visinom, već tišinom, bistrinom i lepotom koja se ne zaboravlja
Komentari(0)