KADA I ZAŠTO TREBA PLAKATI? Vladeta Jerotić preneo vaćnu leksiju koju je naučio od HILANDARSKIH kaluđera
Lekcija koja će vam biti korisna u životu
Dr Vladeta Jerotić bio je čuveni psihjatar, filozof, književnik, član SANU i profesor na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu. NJegove mudre reči danas su mnogima vodilja, a većinu nas njegov glas i ono o čemu govori teraju da se zamislimo i zapitamo. Na jednom predavanju ispričao je šta misli o plakanju, a tu lekciju naučio je od hilandarskih kaluđera.
- Pa, plakanje je Božji dar. Kada sam odlazio u Svetu goru, bio sam više puta, pa su mi se kaluđeri neki žalili: ’Ne plačem već dve godine’, kažu mi. ’Pa?’, pitam ja, bio sam mlad. 'Šta sad to znači?“ ’Napustio me Bog - rekao je i napravio pauzu.
- Na putu su fiziolozi da otkriiju toksine u suzama“, nasmejao se potom dr Jerotić i dodao: "Prema tome, plačite! Ne veštački, nemojte stavljati ren pod nos ili ne znam šta... Plačite kad god vam se plače.
Možda vas zanima:

KAD ZALJUBLJENOST ZASLEPI: Vladeta Jerotić otkrio šta treba da pitate sebe pre braka (VIDEO)
Čuveni srpski psihijatar dr Vladeta Jerotić otkrio koje pitanje treba postaviti sebi pre braka

SAVETI VLADETE JEROTIĆA: Evo kako da prepoznate da li vam je neko iskren prijatelj
„Od neprijatelja učimo“
Možda vas zanima:

KAD ZALJUBLJENOST ZASLEPI: Vladeta Jerotić otkrio šta treba da pitate sebe pre braka (VIDEO)
Čuveni srpski psihijatar dr Vladeta Jerotić otkrio koje pitanje treba postaviti sebi pre braka

SAVETI VLADETE JEROTIĆA: Evo kako da prepoznate da li vam je neko iskren prijatelj
„Od neprijatelja učimo“

"Ruganje pokojnicima": Otac Predrag istakao 1 običaj koji Srbi praktikuju na sahrani, a zapravo nije u skladu sa crkvom
Otac Predrag Popović ukazao je na običaj koji se u mnogim krajevima Srbije poštuje, a koji nikako nije u skladu ca crkvenim učenjem i liturgijskim životom.

Uroš Predić i njegovi zapisi o srpskom selu: delo slikara koji je pisao kao hroničar
Iako je najpoznatiji kao slikar koji je oslikao lice srpskog naroda, Uroš Predić je iza sebe ostavio i pisane tragove o svakodnevici, verovanjima i običajima sela iz kojih je crpeo inspiraciju. Njegovi zapisi iz Orlovata i Banata, danas sačuvani u beleškama, pisamima i memoarima, prava su književnost u zrnima.

Izrada gajdi u selu Kamenica kod Knjaževca: poslednji čuvar zvuka starog Istoka
Na obroncima Stare planine, u selu Kamenica nadomak Knjaževca, još uvek postoji radionica u kojoj nastaju gajde – tradicionalni duvački instrument koji je vekovima bio pratnja svadbi, praznika i pastirskih priča. Sve se pravi ručno, od prirodnih materijala, bez šablona i mašina.

Paljenje strnjike uz pesmu i vino: zaboravljeni prolećni običaj iz sela Guberevac kod Rekovca
U Levču, između Jagodine i Kragujevca, nekada je proleće započinjalo paljenjem strnjike – ali ne kao danas, u tišini i opasnosti, već kao ritual sa pesmom, rakijom i okupljanjem sela. U selu Guberevac, ovaj običaj je bio znak da se zemlja čisti ne samo od korova, već i od zlih sila.
"Samo su oni dostojni pričesti": Otac Predrag Popović dao prave uslove koji ljudi smeju da prime svetu tajnu
Po rečima oca Predraga Popovića ne postoji obavezujući uslov za pričešće osim krštenja. No ako u Svetom pismu ne piše jasan uslov osim krštenja, to ne znači da svako može da se pričešćuje kako hoće.
Komentari(0)