Ljiljana Blagojević je grad zamenila selom: Uživa u kući sa ogromnim dvorištem iz kojeg pogled puca na vinograde
Ljiljana Blagojević već duže vreme živi na selu i uživa u kući sa ogromnim dvorištem.

Glumica Ljiljana Blagojević i njen suprug, dramski pisac Siniša Kovačević već neko vreme žive van Beograda. Poput mnogih poznatih ličnosti, oni su takođe rešili da gradsku buku zamene mirnim životom na selu.
Oni su su ćerki Kalini i malenoj naslednici Mioni ostavili stan u gradu, a oni su se povukli na selo. Danas je njihova baza u selu Surduk.
Printscreen/Instagram
- Odselili smo se u Surduk, pored Dunava, u kuću s dvorištem iz kojeg pogled puca na vinograde. Sada imam više vremena da čitam i razmišljam o sebi. Ležem ranije, a budim se prirodno. Zemun je nekada imao atmosferu malog grada, ali dobio je brzinu Beograda. Ipak, ostao mi je prva ljubav, tu sam rođena, odrasla, išla u školu, tu su mi bili prvi izlasci... Ostaćemo u Surduku dok ne demantuju moje razloge za selidbu. Reč je o mestu gde pekari starim ljudima nose hleb na kućnu adresu - priča Ljiljana, koja često putuje sa predstavama koje izvodi na scenama širom sveta, a pri povratku kući sanja da s unukom Mionom uživa na placu u Surduku.
Ta slika je omiljeni prizor i za Ljiljaninog životnog saputnika Sinišu, koji kaže da je veza sela i grada izuzetno dragocena, ali da je boravak u prirodi najbolji melem za umetničku, ali i svaku drugu dušu.
- Koje prednosti ima život na selu, građa je za čitav esej. Ipak, ima i mana život u ruralnoj sredini, kao što ima i prednosti život u gradu, te i nisu baš komparativne vrednosti. Ako me pitate je li nam lepo u Surduku, svakako da jeste, ali najbolja je kombinacija živeti na selu, ali ne prekidati vezu sa gradom - poručuje Siniša.

Zid sa očima u manastiru Kalenić: Freska arhangela koja “gleda” iz svakog ugla
U tišini jednog od najlepših manastira Šumadije, nalazi se freska koja vekovima zbunjuje i oduševljava vernike i posetioce – lik arhangela čiji pogled “prati” svakog ko mu priđe.

Kićenje krava za Svetog Iliju u Negotinskoj Krajini: Običaj koji je donosio mleko, zdravlje i blagostanje
U zaboravljenim selima istočne Srbije, žene su na dan Svetog Ilije ukrašavale krave cvećem, peškirima i tkanicama – jer se verovalo da samo tako krava neće “presušiti”.

Velika subota bez reči: Običaj “čuvanja tišine” u selima pod Rudnikom koji se danas retko poštuje
U selima zapadne i centralne Srbije, deca su nekada učena da na Veliku subotu ne prave buku, ne pevaju i ne viču – da bi poštovala Hristov mir u grobu.

Ovu ikonu svaka srpska kuća treba da ima, ako ste besni i ako vam nešto fali - samo je pogledajte: Tvrdi otac Predrag
Nijedna srpska kuća ne bi smela da postoji a da nema ovu ikonu! Tim rečima javnosti se obratio sveštenik Predrag Popović koji koristi društvene mreže da prenese važne i lepe poruke.

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin
Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.
Komentari(0)