Zanimljiva priča za koju mnogi nisu znali

Sa ulaskom u decembar polako počinjemo da razmišljamo i o prazničnoj dekoraciji, a jedna od prvih na koje pomislimo svakako je venčić.
Bilo da ga okićenog stavljamo na ulazna vrata ili ukrašenog svećama na svečano postavljen sto, tepko je zamisliti prazničnu dekoraciju bez venčića.
Jeste li se nekad zapitali - zašto baš venčić? Zašto je baš on svojevrsni simbol novogodišnjih i božićnih praznika?
Običaj unošenja zelenih grančica u kuću tokom praznika datira iz 16. veka. Da bi velike jelke stale u skučene prostorije, sekle su im se velike grane, a kako se ništa nije bacalo, od tih grana su se pravili venčići, jer je to najlakši oblik koji se može dobiti od savitljive grane drveta. Taj oblik, osim što je lepo izgledao, mogao se kačiti i na druga mesta osim na jelku.
Kružni oblik imao je i moćnu simboliku - pobednici na sportskim takmičenjima kitili su se vencima od maslina, lovora i bora.
Danas praznični krug kao najsavršeniji oblik simbolizuje božansko savršenstvo.
Danas se mogu pronaći najrazličitiji venčići u prodaji, ali postoji i puno načina da ih sami napravite.
(Lepa i Srećna)

Jovan nije imao dece, ali je sinove pokojnog brata odgajio kao svoje, 1 od njih postao čuveni pisac: Neverovatna života priča tvorca naše himne "Bože Pravde":
Pesma "Bože pravde" je nastala 1872. godine za potrebe predstave "Markova sablja", a kao inspiracija poslužila mu je "Jututunska narodna himna" Jovana Jovanovića Zmaja
Zašto je Jerotić verovao da sve bolesti potiču iz duše i uma
Vladeta Jerotić nas je svojim radom neprestano podsećao da zdravlje ne obuhvata samo fizičko stanje, već i duševno blagostanje. Smatrao je da su psihosomatske bolesti temelj gotovo svih zdravstvenih problema – od obične prehlade do najtežih oboljenja.

Crkva i njeni vernici dans slave SVETU VELIKOMUČENICU IRINU: Ove običaje obavezno ispoštujte danas i izgovorite ove reči
Srpska pravoslavna crkva slavi je 5. maja po crkvenom, a 18. maja po gregorijanskom kalendaru.

„MRTVA VODA“ IZ HOMOLJA: Kakva je moć legendarnih izvora koje je narod nazivao „mrtvom vodom“?
U Homoljskim planinama, oblasti poznatoj po bogatom folkloru i mističnim pričama, nalaze se posebni izvori vode koje narod vekovima naziva „mrtvom vodom“. Suprotno nazivu, ova voda smatrana je lekovitom i imala je važno mesto u tradicionalnoj narodnoj medicini, kao i u brojnim magijskim ritualima ovog kraja.

TAJNI RECEPT MANASTIRSKIH MELEMA: Kako su srpski monasi čuvali znanje o lekovitim biljkama?
U srpskim manastirima vekovima su se čuvali recepti za lekovite meleme napravljene od raznih biljaka. Monasi su posedovali duboko znanje o lekovitosti bilja, a njihove recepture bile su strogo čuvane tajne, koje su prenošene samo od odabranih starijih monaha na mlađe.
Komentari(0)