Večita dilema: Da li smemo da podgrevamo krompir, spanać i pečurke?
Jedan od najpostojanijih mitova koji se odnose na namirnice jeste da krompir, pečurke i spanać ne smeju da se podgrevaju. Institutu za nutricionizam dao je odgovor koji možete da pročitate u nastavku.
Institut je jasan: ne postoje namirnice koje ne treba podgrevati. Sigurnost podgrejane hrane važnija je od toga o kojoj hrani je reč, ali i to kako se hrana hladi, kako se čuva i kako se kasnije podgreva.
Kako pravilno hladimo posuđe? Magistar nauka Edvina Hafner sa Instituta za nutricionizam kaže: „Prilikom hlađenja hrane držimo se pravila da na pultu ne sme da stoji duže od dva sata – još bolje manje. Takođe je preporučljivo ne odlagati vruće posuđe u frižider, jer se na taj način povećava temperatura u frižideru i dolazi do stvaranja kondenzacije, te se stvaraju povoljniji uslovi za razvoj mikroorganizama.
Stoga, termički obrađenu posudu prvo ohladite na sobnu temperaturu, pa tek onda stavite u frižider.“ Kako bi se jelo brže ohladilo možete ga podeliti u manje posude. Nakon toga posudu čuvajte u frižideru na temperaturi od 4 °C najduže 2 do 3 dana. Ako jelo želite da zadržite duže vreme, potrebno ga je zamrznuti – najbolje odmah nakon prvog hlađenja.
Krompir
Budući da je krompir skrobna namirnica, malo je osetljiviji na zagrevanje. Ume da sadrži spore bakterije Bacillus cereus koje se nalaze u zemljištu i čiji su toksini otporni na toplotu. Stoga je preporučljivo krompir iskoristiti unazad 24 sata, a u međuvremenu ga možete podgrejati ili čuvati u frižideru. Isto se odnosi i na za svu skrobnu hranu poput pirinča, testenine ili pasulja.
Toksini otporni na toplotu uglavnom nastaju sporim hlađenjem hrane na sobnoj temperaturi, stoga se preporučuje što brže ohladiti pripremljenu hranu i čuvati u frižideru. Što se duže takva jela čuvaju, to je veća verovatnoća trovanja hranom. Stoga, uprkos čuvanju u frižideru, takve namirnice ima smisla potrošiti tokom jednog dana. Ostala gotova jela mogu da stoje u frižideru 2 do 3 dana.
Spanać
Mit o štetnosti podgrevanja spanaća verovatno je povezan s njegovim sastavom, jer ovo povrće sadrži mnogo jedinjenja azota koji stvaraju nepoželjne nitrate, kažu u Institutu za nutricionizam. Stvaranje nitrata može da se ublaži termičkom obradom španaća odmah nakon berbe. Kako biste podgrejali spanać, prvo ga morate što brže ohladiti i odložiti u frižider. Ako to učinimo, već pripremljena namirnica koja je odstojala u frižideru 2 do 3 dana može bez puno brige da se podgreje.
Pečurke
Čak i gotova jela od pečuraka možete da podgrevate bez puno brige. Ali, i za njih važi da se, nakon što su gotove, moraju što brže da se ohlade. U frižideru mogu da stoje 2 do 3 dana.
Jela mogu da se zagrevaju na ploči za ili u rerni. Važno je brzo zagrejati jelo na dovoljno visoku temperaturu. Preporučuje se i mešanje jela tokom podgrevanja, kako bi se ravnomerno ugrejalo. Ovo je takođe važno za jela koja se podgrevaju u mikrotalasnoj rerni. Nakon nekog vremena potrebno je pomeriti posudu sa vatre, promešati jelo i nastaviti sa podgrevanjem. Podgrevanje ostataka na najmanje 74°C uništiće većinu bakterija koje uzrokuju infekcije i trovanja hranom. Najbolje je jelo podgrejati samo jednom i poslužiti odmah nakon toga. Isto važi i za odmrzavanje. Odmrznuta pripremljena hrana nikada se ne zamrzava, a u frižideru se čuva najviše 2 do 3 dana.
Prof. dr Igor Pravst s Instituta za nutricionizam na to dodaje: „Bez obzira na sve mere opreza, veću sigurnosnu opasnost predstavlja prethodno podgrejana gotova hrana od sveže pripremljene hrane. Ako u bilo kom trenutku posumnjamo da bi hrana mogla da se pokvari zbog izgleda ili mirisa podgrejane hrane, svakako je bolje da je bacite nego rizikovanje trovanje hranom.“
KRALJICA UKUSA Probajte rolovanu baklavu sa suvim šljivama
Neobičan je recept koji će vam odmah prirasti za srce.
Tri trika da vam slavski kolač bude najlepši: Ovo je recept koji će vam uspeti iz prvog pokušaja
Da bi slavski kolač lepo narastao, bio iznutra mekan, a spolja sa finom koricom koja ne puca, pripremite ga po već isprobanom receptu.
MELJANIK Staro šumadijsko jelo, prste da poližeš!
Ovo starinsko jelo se priprema od kuvanog, pa pasiranog pasulja, zaprženog i zapečenog u rerni i idealno je za one koji poste.
Čkalja je ovo jelo obožavao, a Srbe vraća u detinjstvo: Ovo je bio njegov recept, strogo se držao ovih pravila
Glumac je jednom prilikom otkrio svoj recept za ovo staro jelo
DOMAĐI ĐEVREK: Doručak po svačijem ukusu
Ako vam ponestane ideja šta spremiti za doručak
Komentari(0)