"MILOJEVA I SRNDAKOVA BUNA" 05. aprila 1841. u niškom, leskovačkom, pirotskom i vranjskom kraju izbila protiv Turaka

Lepote Srbije

14:00

Zanimljivosti 0

Milojeva i Srndakova buna (niška buna, ili leskovačka buna, Milojeva buna, Srndakova i Čavdarova razmirica, bojadžijska razmirica, vlasotinački bozgun) označava ustanak 1841. Spada među tri najznamenitija događaja u nacionalnoj istoriji srpskog naroda današnje jugoistočne Srbije 19. veka pored Prvog i Drugog srpskog ustanka i oslobođenja od vekovne turske vlasti u srpsko-turskom ratu 1877-1878. godine.

"MILOJEVA I SRNDAKOVA BUNA" 05. aprila 1841. u niškom, leskovačkom, pirotskom i vranjskom kraju izbila protiv Turaka
Printscreen/Instagram

Ovaj ustanak je, iako neuspešan, bio samo nastavak ponovljenog velikog pokušaja iz vremena prvog srpskog ustanka, počev u stvari od 1805, kada se pokušavalo takođe, sa velikim pregnućima i u višegodišnjim oružanim borbama, da dođe do slobode i ovog dela Srbije, što će konačno uspeti nepune četiri decenije kasnije u srpsko-turskom ratu 1877-1878.

Događaji koji su prethodili ustanku


Proglašenje Gilhanskog hatišerifa 1839. godine, teško je ozlojedilo Turke po unutrašnjosti carevine, a naročito u pograničnim krajevima prema Austriji, Crnoj Gori i Srbiji. U prvom redu protiv Hatišerifa je ustao feudalni red begova i spahija, i brojna ulema. Ali podstakniti feudalnom gospodom kojoj su se oduzimali dotadašnji timari i zijameti a ulemom koja je ustala u odbrani šerijata i starih ustanova turske države, muslimanske mase naroda shvatile su uvođenje tanzimata kao pogubno i za sam svoj opstanak. Antireformatorska propaganda u širim slojevima muslima bila je tako jako i tako podešena, i u Bosni kao i u Rumeliji, da su se za novo stanje okrivljavali hrišćani tj. raja, radi koje je kako se govorilo, i potekao čitav reformski rad sultana Mahuda II i sultana Abdula Medžida. Kako je turska centralna vlast bila nemoćna, istovremeno i neefikasna da kontroliše postupke provinciskih činovnika to je u mnogim oblastima carstva anarhija uzimala maha a progoni nemuslimanskig stanovništva imali drastične razmere.

Na teritoriji Niškog sandžaka, koji su sačinjavali raniji Niški i Leskovački pašaluk, upravljao je Mustafa Sabri-paša, čovek nepismen, surov i veliki neprijatelj hrišćana. Njegov negativan primer delovao je i na njegove potčinjene organe. Kao neposredni povod ustanku navodili su se preveliki turski zulumi i pljačkanje naročito seoskog stanovništva, što se sve stavljalo na teret tadašnjem niškom guverneru Mustafa Sabri-paši i njegovom upravnom aparatu.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Teritorija obuhvaćena ustankom

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:


Ustanak je obuhvatio niški, pirotski, vranjski i toplički, a izvan teritorije današnje Srbije proširio se i na Kumanovsku nahiju u pravcu juga, a na istoku preko Stare planine na prostor današnje Bugarske. Niška, Leskovačka i Pirotska nahija predstavljale su glavno područje ustanka. Tu su se nalazili glavni organizacioni centri, tu se srpsko stanovništvo masovno podiglo na oružje, a tu su se odigrale i sve odlučujuće bitke. Na ovim područjima su se najviše i osetile posledice poraza i sloma usled veoma okrutne i dugotrajne turske reakcije. Zbog svega ovoga, ovaj veliki narodni ustanak 1841. godine zadugo je ostao duboko urezan u svesti i sećanju brojnih generacija stanovništva ovih krajeva, a uspomene na ove znamenite i teške dane narodne prošlosti i danas se mogu čuti u samom epicentru najžešćeg otpora: u Zaplanju i u niškim selima Donjem Matejevcu i Gornjem Matejevcu i Kamenici, i još ponegde oko Vlasotinca i u pirotskom kraju.

Izvor: vikipedija

 

svadba

Svadbena SUJEVERJA i PREDZNACI: Šta donosi LOŠU sreću, a ovo otkriva da će partner biti NEVERAN

Zanimljivosti

18:00

19 novembar, 2024

Svadbena sujeverja, iako ih većina nas ne shvata ozbiljno, često se dešavaju da pre venčanja počnu da dobijaju sasvim drugo značenje. Svaki par koji namerava da se venča nada se da će njihova veza biti trajna i uspešna. Neki ljudi veruju da je za sreću potrebna mala pomoć, zbog čega obraćaju pažnju na razna sujeverja i predznake vezane za venčanje .

Komentari(0)

Loading