"VINČANSKA DAMA" Ova figurina predstavlja jedan od najpoznatijih nalaza vinčanske kulture
“Vinčanska dama”, jedan od najlepših primera praistorijske umetnosti sa područja Srbije

Ova elegantna antropomorfna (čovekolika) figurina izrađena je od pečene gline, potiče iz razdoblja neolita – mlađeg kamenog doba, pripada Vinčanskoj kulturi, oko 5000 – 4500 godina pre nove ere, pronađena na dubini od 4.8 metara na arheološkom lokalitetu Vinča – Belo brdo kod Beograda, prestonice Srbije.
Predstavlja ženu kojoj je desna ruka savijena i položena na levu dojku. Odeća je prikazana V izrezom i dijagonalnim crvenim i crnim linijama. Figurina ima tipične odlike vinčanske umetnosti, poput ravnog trouglastog lica, velikih bademastih očiju, istaknutog nosa, šara na telu i rupica na glavi i rukama.
Šare na telu u pojedinim slučajevima, kao na ovoj figurini, očigledno predstavljaju odeću, dok u drugim postoji mogućnost da prikazuju tetovaže. Što se tiče rupica, njihova uloga nije sasvim jasna, ali moguće je da su služile za kačenje ukrasa ili za kačenje figure na kanap ili vrpcu.
Dimenzije – visina 13.2 cm.
Možda vas zanima:

OTKOPANA TAJNA STARA 7.000 GODINA Arheološko nalazište Borđoš otkrilo bedem sa sedam kapija iz perioda kasnog neolita
Na obali Tise, u blizini Novog Bečeja nalazi se arheološki lokalitet koji se sa svojim nalazima iz kasno neolitskog perioda izdvaja svojom raznolikošću otkrivenih nalaza.

ZUBI STARI 300.000 GODINA Najstariji fosilni ostaci neandertalca u istočnoj Evropi i drugi najstariji ljudski fosili u Srbiji (VIDEO)
U pećini Velika Balanica u Sićevačkoj klisuri kod Niša otkrivena su četiri zuba koja su pripadala najmanje dvama neandertalcima, saopštio je Filozofski fakultet u Beogradu.
Arheološka zbirka Filozofskog fakulteta u Beogradu
Vinča - Belo brdo je jedan od najznačajnijih praistorijskih lokaliteta u Evropi, po kojem je nazvana čitava jedna kultura kasnog Neolita. Naselje Vinčanske kulture postojalo je oko 1000 godina, između 5500 i 4500 godina pre nove ere, a arheolozi su na ovom lokalitetu našli tragove i drugih kultura, od praistorije do srednjeg veka. Tako intenzivna ljudska aktivnost ostavila je izuzetno bogat kulturni sloj, dubine čak 11 metara.
Vinčanska kultura je bila jedna od najnaprednijih kultura evropskog neolita, i prostirala se mahom na području današnje Srbije. Nosioci ove kulture živeli su u dobro organizovanim naseljima, sa pravim ulicama i “trgovima”, u dobro građenim kućama od pruća i blata. Ostaci ukazuju da su Vinčanci imali razvijen sistem verovanja i da su održavali trgovačke veze sa drugim praistorijskim kulturama u centralnoj Evropi, oblasti Karpata i na mediteranskoj obali.
Ova kultura nam je ostavila mnoge originalne i zanimljive umetničke forme, naročito antropomorfne figurine, prosopomorfne poklopce, žrtvenike i visokokvalitetnu ukrašenu grnčariju.
Antropomorfne figurine se uglavnom pronalaze u ostacima vinčanskih kuća, ponekad brižljivo poređane i složene, što ukazuje da su imale ritualnu ili kultnu ulogu.
Najznačajnije dostignuće Vinčanske kulture je rana eksploatacija i prerada bakarne rude, koja se svrstava među najstarije oblike metalurgije u svetu. Nastariji tragovi metalurgije u Evropi potiču sa nekoliko lokaliteta Vinčanske kulture u Srbiji, poput Pločnika, Belovoda i Rudne glave od pre 6000 - 7000 godina
BONUS VIDEO:
Izvor: archeoserbia

Naše bake i deke nikad nisu sadili smokvu blizu kuće: Razlog će vas šokirati - ovo drvo nikako nije poželjno
Bez obzira na to koju nameru imate pri sadnji drveća, važno je da se prethodno posavetujete sa stručnjacima.

Noga ovih ljudi ne sme da kroči na Ostrog: Ova pravila ni za živu glavu ne treba kršiti
Poseta ovom manastiru, smeštenom visoko u steni, nije klasično putovanje, već predstavlja duhovnu avanturu, a za svakog vernika, to je pravo hodočašće.

Milica je sa 20 godina abortirala i nikom ništa nije rekla: A onda joj se jednog dana javio Sveti Vasilije Ostroški, posle toga nikad više nije bila ista
Milica je doživela pravo čudo na Ostrogu, posle toga više nikad nije bila ista

Otac Srpkinje počinio strašan greh, ona pitala popa da li se gresi prenose na pokolenja: Evo do kog kolena se nasleđuje
"Silno me interesuje koliko mi, kao potomci svojih upokojenih srodnika snosimo odgovornost za njihov greh?", ovim rečima se srpskom svešteniku obratila jedna žena. Ona je detaljno objasnila kakav greh je počinio njen otac i plaši se da li i do kog kolena posledice greha trpi potomstvo.

Zorici su birali sliku za spomenik, a onda je otišla u manastir Tumane: Prišla sam igumanu Dimitriju, a on mi rekao 4 reči i život dobija smisao
Autosugestija, vera ili zvanična medicina?
Komentari(1)

Bila sam u Vinči pre par godina i odslušala predavanje sjajnog kustosa u njihovom muzeju. Vinčanska kultura bila je čudo. Šteta što nije trajalo duže, jer ko zna gde bi nam kraj bio. Tamo se stalno kopa i stalno pronalaze nove stvari, pa mislim da bi vredelo uzeti auto iz menadžer.a i otići ponovo. Ovo je lokalitet koji je jedan od najbližih Beogradu, a zaista ima šta da se vidi. Toplo preporučujem svima.