KULTURNI CENTAR SRPSKOG NARODA 106 godina od ujedinjenja sa Srpskim Vojvodstvom, od Banovine, preko Vojvodine, uvek deo Srbije

Aleksandar Stanojevic

22:00

Zanimljivosti 0

Došle su godine i decenije koje su donele vrtloge, uspone i padove... Smenjivale su se adminstracije a Banovina je odolevala.

KULTURNI CENTAR SRPSKOG NARODA 106 godina od ujedinjenja sa Srpskim Vojvodstvom, od Banovine, preko Vojvodine, uvek deo Srbije
shutterstock

 

Povodom Dana prisajedinjenja na jutjub kanalu Gradske info Novog Sada, emitovan je prilog „Zavetni san“ koji podseća da su Srbi, po završetku Velikog rata, na krilima pobede i nošeni Miletićevim slobodarskim idejama, odlučili da dosanjaju svoj zavetni san.

1918. godine Bačka, Banat i Baranja direktno se ujedinjuju sa Kraljevinom Srbijom odlukama Velike narodne skupštine, koja se sabrala 25. novembra u Novom Sadu. Srem je to učinio dan ranije u Rumi.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

shutterstock

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

 

Kako Srbi, tako i svi Sloveni sa prostora današnje Vojvodine, demokratski  se opredeljuju za integraciju u srpski državni sistem.

Novi Sad odavno predstavlja kulturni centar srpskog naroda a formiranjem nove države i konstituisanjem devet banovina on postaje administrativni centar Dunavske banovine. Simbol toga predstavlja izgradnja monumentalnog banskog zdanja.

Došle su godine i decenije koje su donele vrtloge, uspone i padove… Smenjivale su se adminstracije a Banovina je odolevala.

shutterstock

 

2016. godine nastavljen je davno prekinut san, san o nacionalnom i regionalnom jačanju, san u kome građanska jednakost i liberalne ideje stoje ravnopravno sa očuvanjem tradicije.

Tome u čast napravljena je spomen soba u Banskom zdanju, soba koja svedoči o proživljenom i zadužuje budućnost.

shutterstock

 

Iz pera arhitekte Dragiše Brašovana rodila se ideja o izgradnji ovog monumentalnog banovinskog kompleksa.. A ta lađa ili kako su je građani prozvali Banovina bila je pokretač velikog demografskog i ekonomskog razvoja današnje severne Srbije, koliko u Kraljevini toliko i u državama koje su sledile za njom.

Tako da, negujući tradiciju i istoriju, sigurno ćemo obezbediti da se taj put sveopšteg napretka nastavi i u budućim vekovima.

knez mihailo

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin

Zanimljivosti

17:00

2 april, 2025

Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.

Komentari(0)

Loading