Srbija ima mnogo skrivenih lepota. Tek savet dobronamernih i obaveštenih prijatelja, može vas upititi u čuda prirode koje naša zemlja ima i čuva i da negde provedete sjajan vikend sa porodicom.
Na istoku Srbije, na padinama planine Beljanice, nalaze se Lisine. Smeštene su na oko 20 kilometara od Despotovca. Lisine su jedna od najpopularnijih destinacija u ovom delu zemlje, prvenstveno zbog činjenice da se ovde nalazi jedan od najlepših vodopada u Srbiji. Na nekoliko stotina metara od vodopada nalazi se izvor reke Veliko Vrelo. Izvor, reka i vodopad su od 1995. godine zaštićeni uredbom Vlade Republike Srbije, kao Spomenik prirode Lisine.
Dolazak na Lisine ne sme da protekne bez posete svim atrakcijama Velikog Vrela, pa samim tim ni bez odlaska na izvorište. Veliko Vrelo spada u grupu snažnih kraških izvora. Veliki broj podzemnih voda svoj put probija kroz prelepo izvorište. Od pitome i spore rečice pri izvoru, Veliko Vrelo dobija na snazi. Samo vrelo ima izvanrednu vodu za piće, koja je izuzeto hladna. Ovaj vodopad nije nešto impesivno velik, ali je zato pun pozitivne energije. Ako krenete leo od vodopada preko malog drvenog mostića, videćete još jedan vodopad ali napravljen ljudskom rukom. Tu se nalazi i mlin,jedan lep ravan prostor pun cveća i jedan etno restoran delimično ukopan u pećinu.
Put do izvora Velikog Vrela je lepo uređen i ispunjen je mestima za izlete. Duž puta, kao i uostalom u čitavoj okolini, često se sreću gušteri zelembaći.Nizvodno od vodopada reka Veliko Vrelo probija svoj put. Na putu do podnožja, dugom nekoliko stotina metara, nalazi se još par restorana.
Posebnu atrakciju ovih ugostiteljskih objekata čine ribnjaci u kojima se uzgaja pastrmka. Pastrmka je inače neizostavni specijalitet gotovo svih restorana na Lisinama. Put koji vodi prema Lisinama nije baš idealnog kvaliteta. Svega kilometar od Despotovca nalazi se Park minijatura, u kome se mogu videti modeli srednjevekovnih manastira.
Na otprilike polovini puta od Despotovca do Lisina je odvajanje za Resavsku pećinu, kao i za manastir Ravanicu. Put do Ravanice vodi preko Senjskog rudnika, najstarijeg aktivnog rudnika mrkog uglja u Srbiji. U povratku ne treba propustiti ni manastir Manasija, smeštenom na svega nekoliko kilometara od Despotovca.
Petrolje, mesto gde vreme stoji: Sela koja nemaju ni struju ni vodu, ali imaju dušu
Petrolje je malo selo na jugozapadu Srbije koje izgleda kao da je zarobljeno u prošlosti. Smešteno daleko od glavnih puteva, ovo selo nema struju, vodovod, niti savremene komunikacione tehnologije. Ipak, ono što mu nedostaje u modernim pogodnostima, nadoknađuje u autentičnosti i gostoljubivosti.
Zaboravljeni pogledi: Planina Devica i tajni vidikovci u blizini Niša
Planina Devica, koja se uzdiže u blizini Niša, i dalje je neotkriven biser za mnoge ljubitelje prirode. Iako manje poznata od svojih suseda, poput Suvog Rta, ova planina krije prelepe pejzaže i tajne vidikovce koji pružaju jedinstvene poglede na okolne doline i planinske vrhove.
Skrivena jezera u Srbiji koja morate posetiti: Učka jezero i njegova legenda o čistoj ljubavi
Na obroncima planine Jastrebac, skriveno među gustim šumama, nalazi se Učka jezero – prirodni dragulj koji retko ko posećuje. Ova mirna vodena površina okružena netaknutom prirodom idealno je mesto za one koji žele da pobegnu od gradske vreve i uživaju u tišini. No, ono što jezero čini posebnim nije samo njegova lepota, već i legenda koja ga prati.
NIJE NI ŠVAJCARSKA NI AUSTRIJA: Jedinstveno jezero u Srbiji, OVAKVU BOJU NEMA NIJEDNO! (FOTO)
Okruženo pravim četinarskim gorostasima koji se u vodi ogledaju, jezero tokom čitave godine ima fenomenalnu tirkiznu boju
TEŠNJAR Ukras je OVOG SRPSKOG GRADA i jedno od retkih orijentalnih naselja sačuvanih u Srbiji
Tešnjar je stari deo grada Valjeva i jedan od njegovih najupečatljivijih simbola. Nalazi se na desnoj obali reke Kolubare, stešnjen između rečnog toka i brda. Ovaj deo grada je danas jedna od retkih orijentalnih celina sačuvanih u Srbiji.
Komentari(0)