![božić](/data/images/2024-01-05/73072_shutterstock-1229979388_f.jpg)
Danas je Badnji dan: Običaji na Badnji dan, veče i Božić
Srpska pravoslavna crkva slavi danas Badnji dan koji je neizostavan deo božićnih običaja.
Srpska pravoslavna crkva slavi danas Badnji dan koji je neizostavan deo božićnih običaja.
Badnji dan prethodi najradosnijem hrišćanskom prazniku - Božiću. Prate ga monogobrojni običaji koji ulepšavaju pripeme čovekove duše za rođenje sina Božjeg.
Badnji dan najavljuje jedan od najvećih hrišćanskih praznika Božić. On predstavlja poslednji i najstroži dan božićnog posta, a ujedno predstavlja i veliku sreću jer je to dan pre Hristovog rođenja.
U subotu, 6. januara, obeležavamo badnji dan, i dok će ga pojedini provesti u radu, kako se ne praznuje kao neradni dan, važno je da znate da će ipak imati skraćeno radno vreme.
Najstariji član porodice, sutradan, na Božić, treba da razgleda ljuske. U onoj u kojoj ima vode, u tom mesecu će biti kiše. Ako je neka ljuska suva, taj mesec će biti sušan.
Pre nego što ga poseče, domaćin se drvetu obraća sa rečima: "Dobro jutro badnjače i čestit ti Božič!". U nekim krajevima Srbije, domaćin prinosi darove badnjaku u vidu vina ili meda.
Glavni simbol Badnjeg dana - badnjak - seče se u šumi, a ponegde se poštuje običaj da se na mestu gde je uzet ostavi i dar. Zato će domaćice pripremiti na vreme pogaču pa domaćin polovinu ostavi u šumi, tamo gde je badnjak i isekao. Ostatak pogače se jede na povratku kući.
U susret Božiću i Badnjem danu.
Ekipa Lepota Srbije Vam želi srećne predstojeće praznike!
Bliži nam se najveći i najradosniji hrišćanski praznik!
Od Badnjeg dana do završetka božićnih praznika, u pojedinim krajevima se veruje da ne sme da se čuje svađa, kao i da bi svi poslovi trebalo da se obavljaju u tišini kako bi ukućani imali zdravlja, sreće i napretka.