
U NJEMU SE ČUVAJU MOŠTI DESPOTA STEFANA LAZAREVIĆA: Visoke zidine manastira Manasija skrivaju bogatu istoriju
Manastir Manasija očarava svojim uzvišenim izgledom.
Manastir Manasija očarava svojim uzvišenim izgledom.
Resavska pećina, poznata i kao Divljakovačka pećina, predstavlja jedan od najvrednijih prirodnih spomenika u Srbiji. Smeštena na samo 20 kilometara od Despotovca, u krečnjačkom brdu Babina glava, ova pećina je zaštićeno područje prve kategorije zbog svog izuzetnog prirodnog značaja.
Vladao je Srbijom u jednom od najtežih perioda u njenoj istoriji, neposredno nakon Kosovske bitke, i važio najboljeg viteza i vojskovođu, a njegova književna dela ga čine jednim od najvećih srpskih književnika u srednjem veku.
Manastir Manasija nalazi se kod Despotovca, u neposrednoj blizini reke Resave, po kojoj, osim imena Manasija, nosi i drugo ime - Resava.
Vodič do skrivenih svetskih čuda - Atlas Obscura uvrstio je i manastir Manasiju među skrivena svetska čuda napisavši tekst o njemu.
Na svega 140 kilometara od Beograda, unutar visokih zidina nalazi se spomenik i hram srpske srednjovekovne kulture, manastir Manasija.
Živopis Manasije spada u red najvećih dometa srpskog srednjovekovnog slikarstva.
Povodom Vaskrsa Episkop mileševski Atanasije uputio je poruku pravoslavnim hrišćanima i čestitao praznik Vaskrsenja Hristovoga.
Manastir manasija zadužbina je despota Stefana Lazarevića, sina kneza Lazara i kneginje Milice.