
Plantaža lavande kod Svilajnca: Ljubičasti tepih i mirisi juga Francuske u srcu Šumadije
Nadomak sela Troponje, polja lavande prostiru se u nedogled – a posetioci kažu da nikad nisu videli ovakav prizor van Provanse
Nadomak sela Troponje, polja lavande prostiru se u nedogled – a posetioci kažu da nikad nisu videli ovakav prizor van Provanse
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave, Jelena Žarić Kovačević posetila je danas opštinu Svilajnac kao i kompaniju Regent Lajtning i tom prilikom rekla da se na primeru te kompanije uverila da dualno obrazovanje više nije samo ideja već nešto što je realizovano tako da daje benefite i lokalnim samoupravama ali i privredi, a naravno i mladim ljudima koji su na taj način sticali svoje obrazovanje.
U srcu zapadne Srbije, selo Svilajnac krije jednu od najneobičnijih tradicija vezanih za pravljenje slavskog kolača. Za razliku od uobičajene porodične pripreme, ovde je pravljenje kolača zajednički čin cele zajednice, čime se obezbeđuje očuvanje starih običaja i jačanje kolektivnog duha.
U jeku priča o vraćanju obaveznog vojnog roka za muškarce u Srbiji, odlična ideja stiže iz opštine Svilajnac. Naime, ova lokalna samouprava pokrenula je inicijativu pred Ministarstvom odbrane i Generalštabom Vojske Srbije da se Kasarna „Lazar Stojanović” koja se nalazi u toj opštini, a koja skoro dve decenije nije aktivna, rekonstruiše i ponovo stavi u rad.
Trinaestu godinu za redom, najboljim studentima sa teritorije opštine Svilajnac, čija je prosečna ocena devet i više, uručene su nagrade u iznosu od 100.000 dinara. Ove godine, nagradu opštine dobila su 52 studenta.
Tokom proteklih decenija veliki broj ljudi iz Svilajnca preselio se da živi i radi u francuskom gradz Dransi. Veliko prijateljstvo ovog grada u Francuskoj i srpske opštine seže još iz vremena Velikog rata, stoga su predsednik opštine Svilajnac, Predrag Milanović i gradonačelnica francuskog grada Dransija, Od Legar potpisali su u prisustvu ambasadora Francuske u Srbiji, Pjera Košara, Sporazum o bratimljenju ovih lokalnih samouprava.
Prirodnjački centar u Svilajncu tokom predstojećih praznika sprema posebne programe, u kojima će uživati cele porodice i sve generacije.
U živopisnom selu Gložane kod Svilajnca okružena bukovom šumom ušuškala se i velika srpska svetinja, u narodu poznatija kao Miljkov manastir.
Svetlana i Dobrica Nikolić iz sela Roande kod Svilajnca za 33 godine braka izrodili su 15-oro dece - 10 sinova i 5 ćerki, a od najstarije dece imaju i unučiće.
Prirodnjački centar Srbije Svilajnac je naučno-obrazovna institucija i muzej posvećen naučnom turizmu. Nalazi se pored regionalnog puta Markovac—Svilajnac—Despotovac, u neposrednoj blizini kompleksa Sportsko-turističkog centra, na 6 kilometara od međunarodnog puta (E75), u pravcu Despotovca, na 110 kilometara od Beograda.
Osnovana još u 19. veku, Gimnazija je tokom decenija menjala svoj profil, a imajući u vidu njenu dugu tradiciju, od jula 2001. godine Odlukom Vlade Republike Srbije proglašena je za nepokretno kulturno dobro-spomenik kulture.
Oazu homoljskog kraja zapravo upotpunjavaju dva kraška vrela koja se ovde nalaze – vrelo Mlave u blizini Žagubice i Krupajsko vrelo između sela Milanovac i Krupaja.
U muzeju se mogu videti i dino park, šetnja kroz vulkan i multimedijalna sala sa 3D biokopom.