KONTROVERZNA KRALJICA Draga Mašin je imala brak i pre kralja Aleksandra, oko smrti njenog prvog muža kružile su razne priče!
Draga je postala jedan od najintrigantnijih likova u srpskoj istoriji. Njena sudbina, od obične udovice do kraljice, bila je ispunjena dramom i tragičnim događajima. Njena smrt tokom Majskog prevrata 1903. godine ostavila je dubok trag u kolektivnom pamćenju srpskog naroda. Ova tragedija verovatno je inspirisala mnoge umetnike da stvaraju dela koja se bave temama ljubavi, politike i sudbine.

Draga Mašin upoznala je kralja Aleksandra Obrenovića na dvoru njegove majke, kraljice Natalije Obrenović. Tada je Draga bila dvorska dama na dvoru. Njihova ljubavna priča nije tipična dvorska bajka, već je obavijena kontroverzama i dramom sa krvavim završetkom.
Pre nego što je postala kraljica, Draga je imala brak iza sebe. Udala se za inženjera Svetozara Mašina sa samo sedamnaest godina. Njihov brak nije dugo trajao, jer je Mašin umro tri godine kasnije, od posledica alkoholizma ili, kako neki izvori tvrde, trovanja tabletama koje mu je mlada supruga navodno davala.
Postoji priča da je tokom jednog bala u Kraljevu, kralj Milan Obrenović grubo našalio s Mašinom na račun krivine Lakat i serpentina na Šaševu. To je navodno teško pogodilo inženjera, koji je pao u depresiju.
Možda vas zanima:

KAD JE ČUO DA GA JE DRAGA MAŠIN LAGALA ZA TRUDNOĆU DOŽIVEO JE POMRAČENJE UMA: Bila je nerotkinja, a on je tražio PIŠTOLJ
Lažna trudnoća Drage Mašin izazvala je pomračenje uma kod Aleksandra Obrenovića koji je odmah zatražio pištolj.

Zlu kraljicu voleo je samo kralj Aleksandar: Bila je sa pola vojske, a kad je slagala da je trudna - um mu se pomračio
Šta je sve uradila kraljica Draga da "otvori oči" kralju, ali on je bio slepo zaljubljen u nju
Tako je Draga Mašin, iako je izgubila svog prvog supruga, nastavila da živi i ostavila je dubok trag u srpskoj istoriji.
Svetozar Mašin bio je poznati građevinski inženjer Kraljevine Srbije, češkog porekla.
Rani život i obrazovanje:
Svetozar Mašin rođen je 13. februara 1851. godine u Valjevu, Kneževini Srbiji.
Bio je sin Jovana Mašina, lekara kneza Mihajla i kralja Milana Obrenovića. Njegov mlađi brat, Aleksandar Mašin, bio je jedan od zaverenika u Majskom prevratu, a kasnije je postao načelnik generalštaba i ministar.
Mašin je bio glavni inženjer na izgradnji železničke pruge do Leskovca.
Takođe je radio kao rudarski inženjer u rudniku Lece kod Medveđe, obnavljao je stari rimski put blizu Petrovca na Mlavi, i bio je upravnik Podrinjskih rudnika.
Brak sa Dragom Lunjevicom:
Svetozar Mašin je bio prvi muž kasnije srpske kraljice Draga Lunjevice.
Venčali su se u avgustu 1883. godine u beogradskoj Sabornoj crkvi.
Iako su zajedno živeli u više mesta (Krupanj, Leskovac, Petrovac na Mlavi, Kraljevo), njihov brak je potrajao svega tri godine - do Svetozareve smrti.
Postoji nekoliko verzija o tome kako je Svetozar Mašin umro: od srčanog udara (navodno zbog previše pića), epilepsije, pa čak i samoubistva zbog ljubomore. Takođe se spekuliše da je možda ubijen.
Svetozar Mašin je sahranjen na groblju Karaul u Petrovcu na Mlavi.
Draga je nasledila muževljevu penziju i zadržala njegovo prezime.
Nastavila je da živi u državnom stanu u Smederevu, gde je preminuli suprug ranije živeo.
Njeno ime ostalo je upamćeno kao Draga Mašin, iako je kasnije postala kraljica Srbije kao Draga Obrenović.
Kralj Aleksandar je prvi put video Dragu na dan njenog venčanja sa Svetozarom Mašinom, ali je naredni susret sa njom ostavio trajan pečat na njega. To se desilo u Bijaricu, mestu u Francuskoj gde je boravila bivša kraljica Natalija. Njihova ljubavna priča, iako puna izazova, dovela je do njihovog venčanja i Dragine titule kraljice Srbije.
Nažalost, njihova sudbina bila je tragična. Ubijeni su zajedno tokom Majskog prevrata 29. maja 1903. godine po julijanskom kalendaru, odnosno 11. juna 1903. po gregorijanskom. Draga je tako postala poslednja kraljica Srbije, pošto je supruga kralja Petra I preminula pre njegovog stupanja na presto.
Njihova priča ostala je upamćena kao jedna od najintrigantnijih ljubavnih priča sa srpskog dvora.
Draga je bila dvorska dama na dvoru kraljice Natalije Obrenović. Njihova putovanja zajedno, uključujući posetu Rusiji, verovatno su imala uticaja na njenu percepciju sveta i umetnosti.
Njeno venčanje sa kraljem Aleksandrom Obrenovićem izazvalo je mnogo kontroverzi i političkih nemira. Ova veza i brak bili su često tema priča i tračeva, što je verovatno doprinelo interesovanju javnosti za njenu ličnost.
Ukratko,Draga Mašin je često bila predmet zanimanja javnost, njen život i sudbina su ostavili riznicu neodgonetnutih pitanja u srpskoj istoriji.

KROZ OVU MRAČNU CRNU ŠUMU BEŽAO JE CRNI ĐORĐE: Ovako je čuveni Danac pisao o Srbiji NEPOZNATA PRIČA O KRALJU BAJKI ANDERSENU
U svom bogatom književnom opusu bavio se mnogim temama, ali su najdominantnije ostale bajke koje čitaju deca i odrasli širom sveta.

ZABORAVLJENA NEMICA KOJA JE SEBE SMATRALA SRPKINJOM Priča o Babet Bahmajer koja je zbog ljubavi promenila ime i ODBILA NACISTE!
Beta Vukanović bila je profesorka beogradske Umetničke škole i jedna od osnivačica Društva srpskih umetnika, slikara i vajara "Cvijeta Zuzorić".
NEPRESUŠNA MUDROST NAŠEG NARODA! Ljudi smišljali, Vuk skupljao: Ovo su najbolje SRPSKE narodne poslovice!
Vuk Stefanović Karadžić (1787. - 1864.) bio je srpski filolog, reformator srpskog jezika, sakupljač narodnih umotvorina i pisac prvog rečnika srpskog jezika. Imao je toliki uticaj da su miu se divila i čuvena braća Grim, Vilhem i Jakob.

Pečenje hleba ispod sača u selima Homolja: Miris detinjstva koji se ne zaboravlja
U zabitim domaćinstvima istočne Srbije, hleb se i danas mesi ručno, sa sopstvenim kvascem, i peče pod užarenim sačem – kao pre sto godina

"Ruganje pokojnicima": Otac Predrag istakao 1 običaj koji Srbi praktikuju na sahrani, a zapravo nije u skladu sa crkvom
Otac Predrag Popović ukazao je na običaj koji se u mnogim krajevima Srbije poštuje, a koji nikako nije u skladu ca crkvenim učenjem i liturgijskim životom.
Komentari(0)