Tekeriški peškir: Kako je Prvi svetski rat spojio vojnika Miletu iz Sedlara i đevojku Persu
Tekeriški peškir je deo postavke muzeja u Šapcu
Golobradi Mileta Milutinović iz Sedlara kod Svilajnca bio je barjaktar 2. prekobrojnog puka Kombinovane divizije, koja je noći izmedju 15. i 16 avgusta 1914. godine bila poslata da brani Trojan, jedan od strateških vrhova na Ceru. Dok su napredovali kroz tmurnu, olujnu noć, Miletu je geler prvo pogodio u jednu nogu, zatim i u drugu.
Dalje nije mogao. Ostao je sam, ranjen, da sluša oluju koja se sručila na planinu i tutnjavu rata, u praznom selu Tekeriš. Meštani su, pobegavši od zle ratne kobi, ostavili iza sebe sve!
Kada se njegova četa vratila, nastavio je dalje ratovanje s njima. A peškiri koje je uzeo, rukom tkani od lana i pamuka, video je, bili su deo devojačke spreme. Na jednom je sitnim vezom pisalo „Persa Spajić djevojka“. S druge strane je tanak konac isprepletao poruku budućem mužu „Dobro jutro dobri domaćine, sretan ti praznik“.
Mileta Milutinovic iz Sedlara je sa peškirima u nedrima prošao je ceo Prvi svetski rat. Posle Cerske, i Kolubarske bitku, prešao je Albaniju i preživeo proboj Solunskog fronta. Jednim je zavio ranu svog komandanta, koji mu je na rukama izdahnuo. A drugi je nastavio da nosi u nedrima. Dok nije ponovo došao u svoje rodno mesto.
Mileta se oženio. Dobio decu i svako je iz porodilišta izneo umotano u onaj peškir iz devojačke spreme. Njegov peškir iz rata. Svaki slavski kolač je bivao umotan u devojački peškir iz Tekeriša. Peškir koji mu je spasao život.
Kada je 1974. na tačno 60. godina od Cerske bitke sa unukom došao u Tekeriš, u nedrima je poneo peškir. Da ga vrati Persi, djevojci. Kuću u koju se sklonio prepoznao je po bunaru. Komšije su mu ispričale da je Persa umrla od tuberkuloze pre nego se udala, kuća je ostala prazna. Mileta Milutović je peškir poklonio Tekerišu, kao uspomenu na tu, za to vreme savremenu, pismenu devojku.
Tekeriški peškir je deo muzejske postavke Muzeja u Šapcu. Replika se nalazi u muzeju u Spomen kompleksu u Tekerišu. Mileta Milutinović je umro 1981. godine od gripa.
Neobična tradicija iz zapadne Srbije: Kako se čuva obred slavskog kolača u selu Svilajnac
U srcu zapadne Srbije, selo Svilajnac krije jednu od najneobičnijih tradicija vezanih za pravljenje slavskog kolača. Za razliku od uobičajene porodične pripreme, ovde je pravljenje kolača zajednički čin cele zajednice, čime se obezbeđuje očuvanje starih običaja i jačanje kolektivnog duha.
MILOŠ CRNJANSKI JE GLEDAO SMRTI U OČI, A ONDA SE DESILO ČUDO: Najslavniji DVOBOJ koji je POKRENULA kafanska SVAĐA
Sondermajer je prvi čovek koji je rešio da preleti distancu od Pariza do Bombaja. Na taj način je pokazao osnovanom ideju da bude stvoren nacionalni avioprevoznik, a od novca koji je prikupio za taj let osnovao je fond iz kojeg je prvobitno finansiran "Aeroput"
POČINJE BOŽIĆNI POST Evo kakvi treba da budemo prema sebi i drugima
Božićni post je ustanovljen radi toga da bismo se pre dana Hristovog Rođenja očistili pokajanjem, molitvom i postom, kako bismo čista srca, duše i tela mogli sa strahopoštovanjem da dočekamo Sina Božijeg koji se javio svetu, i da bi Mu pored običnih darova i žrtvi, prineli naše čisto srce i želju da sledimo Njegovo učenje.
MISTERIOZNI NESTANAK TITA: Niko nije znao gde je bio 13 dana, a kada se vratio više nije bio isti
"Došla sam u rezidenciju, a Tita nema. Nestao. Gde je? Niko ni reč da kaže."
Mati Zlata objasnila zašto je "izvini" šuplja reč
Mati Zlata, igumanija manastira Presvete Bogorodice Trojeručice, objasnila koliko je moćna reč "oprosti" čak i kada smo u pravu. NJeno objašnjenje objavila je Instagram stranica televizije "Hram".
Komentari(0)