Izložba obuhvata preko 60 pirotskih ćilima velikih formata iz kolekcije porodice Nikolić, uz brojne manje prostirke, šustikle i komade starog nameštaja
Izložba "Magija pirtoskog ćilima", u produkciji ''Gaia'' pokreta, otvorena je sinoć u Re-kreativnom centru Silosi Beograd, gde će trajati do 2. jula.
Izložba obuhvata preko 60 pirotskih ćilima velikih formata iz kolekcije porodice Nikolić, uz brojne manje prostirke, šustikle i komade starog nameštaja.
Posetioci su na otvaranju mogli da upoznaju raznolikost šara pirotskih ćilima, među kojim je nekoliko starih primeraka sa izvezenim grbovima Kraljevine Srbije i Kraljevine Jugoslavije, a u jednom kutku je žena u narodnoj nošnji pokazivala veštinu tkanja.
Izložba slavi srpsku tradiciju
Svečanom otvaranju prethodili su kratki nastup pevačkog društva "Preobraženje" i izvođenje predstave "Darovni ćilim Cvete Agnine“ po istoimenom komadu Piroćanca Momčila Antića.
U obraćanju brojnim zvanicama na otvaranju, osnivačica pokreta ''Gaia'' Ana Ćetković je istakla da su izložbom želeli da slave srpsku tradiciju i podsete na veličinu srpskog naroda i njegovih predaka.
- Izabrali smo "Drvo života", kao prvi ćilim (na izložbi). Dobar je razlog jer verujemo da bez jakog korena ne znamo šta smo i ko smo bili. Ne znamo ko smo danas i gde idemo - poručila je Ćetković.
Vlasnik kolekcije Miomir Nikolić je istakao da su priredili predstavu "Darovni ćilim Cvete Agnine" da pokažu "vezu ćilima i naroda, njegovih običaja i života, i šta energija ćilima znači u domovima Piroćanaca".
Nikolić je rekao da je, kao Beograđanin koji je samo rođen u Pirotu, u kući svog dede predratnog trgovca, ipak "veza ostala neraskidiva", i da je želeo da je ovenča skupljanjem pirotskih ćilima.
U Silosima 60 ćilima
Nikolić kaže da poseduje više od 120 ćilima, od kojih je 60 izabrano za izložbu, a 100 za prateću monografiju "koja beleži najvrednije predmete, prostirke i ćilime iz kolekcije".
Gradonačelnik Pirota Vladan Vasić je poručio da mu je drago što se ovom izložbom "ćilim vraća na velika vrata", dodavši da su od nedavno u gradu krenuli sa festivalom pirotskih ćilima i da, između ostalih aktivnosti, ponovo prave radionice za učenje tkanja.
Na izložbi, čiji su koautori profesori Fakulteta primenjenih umetnosti Leonora Vekić i Zlatko Cvetković, postavljeni su paneli o istoriji ćilimarstva kod nas i u svetu.
"Magiju pirotskog ćilima“ prati i video rad "Kaleidoskop“ slikarke i istoričarke umetnosti Milice Živadinović i kratki dokumentarni film u režiji Maje Uzelac.
Kako je najavljeno, tokom izložbe biće održane i radionice izrade tapiserija sa pirotskom šarom, dečije radionice crtanja pirotskih ornamenata i promocija knjige "Ornamenti Srbije“ Milice Živadinović.

Najtužniju pesmu ikada napisanu u Jugoslaviji, Tito je strogo zabranio: Zbog mučnih reči uz nju su ljudi sebi oduzimali život
Autor numere je Dragiša Nedović koji je ostavio značajan trag u muzičkoj istoriji bivše Jugoslavije i brojne hitove

Kakva sudbinu čeka osobe rođene na Vaskrs? Prema starom verovanju Bog im je dao važan zadatak, ako bi krenuli lošim putem, na sebe bi navlačili gnev Gospoda
Naši stari su verovali da osobe koje su rođene na Vaskrs imaju velike šanse da u budućnosti postanu poznate i uticajne ličnosti koje će pratiti dobar glas!

Čistina bez gljiva: Znak svetog mesta u šumi?
Zašto narod veruje da postoje mesta u šumi gde ni pečurka ne sme da nikne – i zašto tamo niko ne seče drvo

Legenda koju zna samo jedno selo: Vila iz jasenove šupljine i zakleti konopac
U selu Trnavci na padinama Zlatara, i danas se šapuće priča o vili koja traži obećanje – i čuva ga koncem vezanim za drvo

Prvo crveno jaje se ne jede: Čuvarkuća kao amajlija doma u srpskoj tradiciji
Zašto se prvo jaje farba u tišini, čuva cele godine i stavlja u temelje kuće
Komentari(0)