Noć pred Ilindan: Zašto se tada ne spava pod otvorenim nebom?

Kiza R

18:00

Kultura 0

Srpsko verovanje kaže da uoči Svetog Ilije nebo ne prašta, a san pod zvezdama može doneti nemir

Sveti Ilija
Shutterstock

“Nemoj noćas da spavaš napolju – Ilija gleda ko je pod vedrim nebom.” U mnogim krajevima Srbije, naročito u brdsko-planinskim selima, veruje se da je noć pred Ilindan (2. avgust po novom, 20. jul po starom kalendaru) vreme kada se ne spava napolju, ne ostaje sam kraj vode, niti se dozvoljava deci da leže na travi. To nije praznoverje – već deo složene narodne predstave o Svetom Iliji kao nebeskom gromovniku, sudiji leta, ali i nosiocu božanske pravde.

Ilija – naslednik starog boga Peruna

U narodnoj religiji, Sveti Ilija je preuzeo ulogu gromovnika od paganskog boga Peruna. On nosi vatru, kaznu i istinu. U noći uoči njegovog praznika, veruje se da “osluškuje” gde se nalazi čovek, naročito oni koji ne poštuju dan i noć. Spavati pod otvorenim nebom – znači “staviti se pred njegov pogled”, i to bez zaštite.

Zašto je noć pred Ilindan “opasna”

Narod kaže da u toj noći priroda nije mirna – čak i kad je tiho. Verovalo se da:

  • nebo zna da pukne bez oblaka,
  • vetar zna da okrene stado,
  • snove nosi neko “ko nije tvoj”.

Ako se spava pod zvezdama, a zaspi se bez molitve, može doći nemir u snovima, gušenje u snu ili čak neobjašnjiva bolest. Zato su roditelji decu te večeri zvali ranije u kuću.

Ko se sme “naći napolju” – i kako se štiti

Ako se već mora biti napolju (zbog stoke, straže ili obaveze), stariji su savetovali:

  • da se ponese bosiljak u džepu,
  • da se ne gleda direktno u nebo,
  • da se ispod sebe stavi grančica gloga,
  • i da se pre spavanja izgovori: “Ilija, ne gledam u tvoju vatru, već u svoje srce.”

Mit, oprez ili ritualna disciplina?

Naravno, nema dokaza da ta noć nosi objektivnu opasnost. Ali u narodnom sistemu vrednosti, Ilindan je granica leta – dan kada se odlučuje o daljem vremenu, plodnosti, zdravlju. I zato se noć pre toga poštuje kao noć tišine, ne izazova.

Danas – zaboravljeni gestovi koji nas uče poštovanju prirode

Možda ne verujemo više u grom iz vedra neba, ali još osećamo da postoje dani – i noći – kada nije sve naše da koristimo, već da sačekamo. A noć pred Ilindan, kroz vekove, nosi upravo tu poruku: ne moraš spavati pod zvezdama da bi sanjao visoko.

Komentari(0)

Loading