Uskršnji ponedeljak i ritual polivanja devojaka: Paganski običaj za zdravlje i plodnost
Zašto su se devojke polivale vodom, gde se to i dalje radi – i kakve veze ima sa starim slovenskim prolećnim kultovima

“Ko je polije – taj je voli!” Ova vesela rečenica i danas se čuje u nekim selima Vojvodine, istočne i centralne Srbije na Uskršnji ponedeljak, kada mladići polivaju devojke vodom – hladnom, iz kofe, iz flaše, pa čak i iz creva. Iako danas deluje kao zabava, ovaj običaj ima duboke korene u slovenskoj religiji. Veselin Čajkanović ga povezuje sa paganskim prolećnim ritualima pročišćenja, zdravlja i plodnosti – jer je voda bila simbol života, a devojka oličenje prirode koja tek treba da “procveta”.
Voda kao blagoslov i izazov
Polivanje nije puka šala – to je svojevrsni ritualni čin. Voda na Uskršnji ponedeljak simbolično “osveštava” devojku, podseća na novi početak, zdravlje, pročišćenje i – naravno – ljubav. Verovalo se da devojka koja tog dana bude polivena neće biti bolesna cele godine, da će “roditi lako” kad za to dođe vreme, i da će biti lepa “kao kap s izvora”.
Možda vas zanima:

Prvo crveno jaje se ne jede: Čuvarkuća kao amajlija doma u srpskoj tradiciji
Zašto se prvo jaje farba u tišini, čuva cele godine i stavlja u temelje kuće

TREĆI DAN VASKRSA SE SMATRA NAJSREĆNIJIM DANOM U GODINI: Evo šta treba da radite sutra
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra obeležavaju treći dan Uskrsa, a prema narodnom verovanju to je najsrećniji dan u godini
Gde se običaj održao i kako izgleda
U Vojvodini, polivanje devojaka je i dalje živa tradicija – momci dolaze sa kantama, prskalicama, pa čak i parfemima. U istočnoj Srbiji, u nekim selima oko Zaječara i Negotina, običaj je skromniji – voda se uzima iz izvora i tiho sipa devojci niz vrat, često uz rečenicu: “Za zdravlje i sreću.” U selima na Goliji, običaj je vezan za porodicu – otac poliva ćerke ujutru pre doručka.
Vesela kazna – ili simbol pažnje?
Iako danas može delovati kao nestašluk, nekada je ovo bilo ozbiljno: devojka koja nije bila polivena – bila je “preskočena”, a to je značilo da nije u centru pažnje, da “neće se udati te godine”. S druge strane, one koje su najviše bile polivane često su bile na glasu kao najlepše, najveselije, “zaželjene”.
Veza sa slovenskom mitologijom
U paganskoj tradiciji, voda se koristila u obredima buđenja zemlje. Mladići su simbolično “natapali” prirodu – predstavljenu kroz mlade žene – da bi proleće zaista donelo plodnost. Čajkanović ovu praksu vidi kao “prolaznu svetkovinu vode” koja je, uz vatru, bila ključni element narodnog kalendara.
Danas – spoj tradicije i zabave
Iako u gradovima gotovo zaboravljen, običaj polivanja se vraća kroz etno-manifestacije, sela otvorenog tipa i turističke programe. Mladi ga danas vide kao igru – ali iza osmeha i polivene kose, ostaje ista simbolika: voda čisti, vezuje, osvežava i najavljuje nešto novo.

Naši preci ovo drvo nikada nisu sadili blizu kuće: Razlog je veoma važan, evo o čemu se radi
Da li imate smokvu u svom dvorištu?

Prvi muž Olivere Marković ostavio je neizbrisiv trag: Do smrti je nosila njegovo prezime, čak i nakon udaje za drugoga
Na današnji dan 2011. godine preminula je legendarna glumica Olivera Marković, umetnica koja je ostavila neizbrisiv trag u istoriji srpskog pozorišta i filma.

NAJVEĆE MUDROSTI LEGENDE SRPSKOG GLUMIŠTA Reči Mije Aleksića kriju duboku poruku, a ovo su samo neke kojih se sećamo
Pored velikih glumačkih uloga koje je imao, pamtimo ga i po mudrosti koju je posedovao.

ŠTA KAŽE CRKVA Koliko treba nositi crninu u žalosti i kako se slavi krsna slava
Crkva nedvosmisleno nalaže obeležavanje krsne slave u teškim okolnostima

TUŽNA PRIČA IZ ŽIVOTA SRPSKOG PISCA Ljubav prema jednoj ženi ostavila je dubok trag na njegovom srcu!
U Pirotu je proveo dve godine i za vreme svog boravka zaljubio se u ženu koja je imala veliki uticaj na njegov dalji emotivni put.
Komentari(0)