Iako mnogi misle da uvučeno dno otkriva kvalitet vina i pomaže da se brže ohladi, stručnjaci se ne slažu i odgovore traže u prošlim vekovima.

Oko udubljenja na dnu vinske flaše kruže brojne priče, legende i nagađanja.
Jedna je od zabluda da dublje dno podrazumeva bolji kvalitet vina.
Vinoljupci tvrde da je to obična besmislica i da mnogi dolaze do tog zaključka samo zato što flaša deluje veće, a samim time i skuplje. Istina je da sa istaknutim udubljenjem u kombinaciji sa debljim staklom flaša đeluje moćno, kao da je na steroidima, pa se neki vinari odlučuju na takav dizajn.
Hlađenje vina
Neki smatraju da uvučeno dno ubrzava hlađenje vina. Međutim, nameće se pitanje zašto onda pivske flaše ne prate taj primer.
Vinski bonton
Takođe, veruje se da prilikom sipanja flašu treba primiti za dno, a uvučeno dno je tu kako bi palcem u rupi dobili na ravnoteži. Ali istina je da se prema viskom bontonu flaša prima za sredinu i treba biti etiketom okrenuta prema gostu kako bi video šta mu se sipa, prenosi Prva.
Šampanjski argument
Neki od najboljih šampanjaca na svetu i penušava vina imaju ravno dno, tako da nije važno na čemu “stoji” dragoceni napitak. Samim tim otpada i ideja da je zbog udubljenja u staklu flaša otpornija na visok pritisak.
Naduvano staklo
Istoričari smatraju kako uvučeno dno dolazi iz vremena kad se flaše nisu proizvodile fabrički, neg. Udubljenje je omogućavalo da flaša bude dovoljno stabilna, a dno glatko.
Zašto je Jerotić verovao da sve bolesti potiču iz duše i uma
Vladeta Jerotić nas je svojim radom neprestano podsećao da zdravlje ne obuhvata samo fizičko stanje, već i duševno blagostanje. Smatrao je da su psihosomatske bolesti temelj gotovo svih zdravstvenih problema – od obične prehlade do najtežih oboljenja.

Crkva i njeni vernici dans slave SVETU VELIKOMUČENICU IRINU: Ove običaje obavezno ispoštujte danas i izgovorite ove reči
Srpska pravoslavna crkva slavi je 5. maja po crkvenom, a 18. maja po gregorijanskom kalendaru.

„MRTVA VODA“ IZ HOMOLJA: Kakva je moć legendarnih izvora koje je narod nazivao „mrtvom vodom“?
U Homoljskim planinama, oblasti poznatoj po bogatom folkloru i mističnim pričama, nalaze se posebni izvori vode koje narod vekovima naziva „mrtvom vodom“. Suprotno nazivu, ova voda smatrana je lekovitom i imala je važno mesto u tradicionalnoj narodnoj medicini, kao i u brojnim magijskim ritualima ovog kraja.

TAJNI RECEPT MANASTIRSKIH MELEMA: Kako su srpski monasi čuvali znanje o lekovitim biljkama?
U srpskim manastirima vekovima su se čuvali recepti za lekovite meleme napravljene od raznih biljaka. Monasi su posedovali duboko znanje o lekovitosti bilja, a njihove recepture bile su strogo čuvane tajne, koje su prenošene samo od odabranih starijih monaha na mlađe.

ZABORAVLJENO SRPSKO „SVETO DRVO“: Zašto su naši preci verovali da brekinja štiti od groma?
Iako danas gotovo zaboravljena, brekinja je nekada u srpskoj narodnoj tradiciji imala poseban status „svetog drveta“, koje se smatralo zaštitnikom od groma i nesreća. Njeno prisustvo u blizini kuće bilo je znak da je dom bezbedan, a narod joj je pridavao posebne, gotovo mistične osobine.
Komentari(0)