Tajno groblje Rimljana kod Leskovca: Arheološko blago koje krije prošlost Balkana

Kiza R

19:00

Kultura 0

Neistražene rimske grobnice u srcu Srbije otkrivaju tragove drevne civilizacije

kostur
Shutterstock

U blizini Leskovca, sakriveno među brdima i šumama, nalazi se tajanstveno rimsko groblje koje i danas ostavlja arheologe bez odgovora. Netaknuti sarkofazi, neobični simboli i predmeti iz antičkog perioda govore o bogatoj prošlosti ovog kraja. Kako je ovo groblje ostalo skriveno toliko vekova, i kakve tajne krije?

Zaboravljeno rimsko naselje i tajanstvene grobnice

Južna Srbija je nekada bila važno strateško područje Rimskog carstva. Put koji je povezivao Singidunum (Beograd) i Scupi (Skoplje) prolazio je kroz ove krajeve, a brojna rimska naselja su ostavljala tragove svog postojanja.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Međutim, jedno od najfascinantnijih otkrića u ovom regionu je tajno rimsko groblje, koje se nalazi na nekoliko kilometara od Leskovca. Otkriveno je sasvim slučajno, kada su lokalni poljoprivrednici prilikom obrade zemlje naišli na neobične kamene ploče. Kada su arheolozi istražili teren, otkrili su drevne sarkofage i nadgrobne ploče sa latinskim natpisima.

Ko su bili ljudi sahranjeni ovde?

Arheološka iskopavanja su pokazala da su u ovim grobnicama sahranjeni pripadnici više društvenih slojeva – od rimskih vojnika do lokalnih trgovaca i zanatlija koji su radili za Rimsko carstvo.

Ono što ovo groblje čini posebnim jeste način na koji su tela položena u grobnice. Pronađene su komore sa neobičnim rasporedom, a neki sarkofazi su potpuno zatvoreni i do danas nisu otvoreni, zbog straha od njihovog oštećenja.

Pored ljudskih ostataka, pronađeni su i zlatni novčići, oružje i keramički predmeti, što ukazuje na visoki status pojedinih pokojnika.

Neobični simboli na nadgrobnim pločama

Najveću misteriju predstavljaju simboli urezani na pojedinim nadgrobnim pločama. Dok su neki natpisi na latinskom jeziku i jasno upućuju na imena i godine života pokojnika, drugi prikazuju simbole koji se ne uklapaju u klasičnu rimsku ikonografiju.

Meštani veruju da su neki od ovih simbola magijski znakovi ili kodirane poruke, dok arheolozi tvrde da bi mogli biti tragovi sinkretičkih verovanja, u kojima su se mešali rimski i lokalni ilirski ili trački običaji.

Jedan od najzagonetnijih simbola je figura zmije koja se pojavljuje na nekoliko grobnica – simbol koji se često povezuje sa kultovima plodnosti i večnog života.

Misterija „ukletih grobnica”

Mnogi lokalni stanovnici izbegavaju ovo mesto jer veruju da su grobnice „uklete“. Priče govore o radnicima koji su tokom iskopavanja doživljavali neobične nesreće, o čudnim zvucima koji dolaze iz zemlje i o ljudima koji su tvrdili da su u snovima viđali senke sa rimskim oklopima.

Iako nauka ne priznaje ove priče, poznato je da su Rimljani u nekim periodima koristili takozvane „proklete ploče“ – olovne table sa zapisima koje su služile za zazivanje duhova i zaštitu od pljačkaša grobova.

Ostaje pitanje – da li su takve ploče pronađene i u ovom groblju, i da li su bile deo rituala koji su trebali da zaštite pokojne od oskrnavljenja?

Može li se ovo groblje posetiti?

Iako je groblje arheološko blago, ono još uvek nije dostupno za širu javnost. Deo nalazišta se i dalje istražuje, a vlasti planiraju da ga u budućnosti zaštite i pretvore u turističku atrakciju.

Za sada, zainteresovani mogu posetiti Narodni muzej u Leskovcu, gde su izloženi neki od pronađenih artefakata, uključujući rimsku keramiku, novčiće i minijaturne statuete koje su izvađene iz grobnica.

 Rimsko groblje kao prozor u prošlost Balkana

Tajno rimsko groblje kod Leskovca pruža dragoceni uvid u život i smrt u doba Rimskog carstva na ovim prostorima. Misteriozni simboli, netaknuti sarkofazi i legende koje ga prate čine ga jednim od najintrigantnijih arheoloških nalazišta u Srbiji.

Da li ćemo jednog dana saznati sve tajne ovog groblja, ili će ono i dalje ostati zagonetka? Ostaje da vreme i arheolozi daju odgovor.

Da li ste znali za ovo nalazište? Ostavite komentar i podelite svoja mišljenja!

Komentari(0)

Loading