SUTRA PRIPREMITE CIPELE Običaji uoči Svetog Nikole, najviše raduju mališane, evo zašto
Nikoljdan je slava za koju se u narodu kaže da "pola slavi, a druga polovina odlazi na slavu".

U četvrtak 19. decembra pravoslavni vernici slave krsnu slavu koja je posvećena Svetom Nikoli, najvećem dobročinitelju, zaštitniku putnika i moreplovaca. Ova slava se smatra najmnogobrojnijom slavom.
Postoje običaji koji se podrazumevaju na dan slave, ali mnogi vernici takođe poštuju i određene običaje uoči slave. Domaćini slave bi prema verovanju trebalo dan pre slave da spreme slavsku trpezu i to je sve od kućnih poslova. Sve ostalo bi trebalo da sačeka 21. decembar.
U narodu se veruje da Sveti Nikola, noć uoči praznika, obilazi dobru decu i deli poklone. I danas mnogi mališani čiste svoje cipele i stavljaju ih u prozore, očekujući dar od sveca. U nekim krajevima se i danas održao običaj darivanja dece na ovaj praznik jer je Sveti Nikola i njihov zaštitnik.
Dan slave
Na dan slave porodica koja slavi treba da se okupi uz sveću, slavski kolač i "Oče naš". Za Svetog Nikolu značajno je i da mu se mnoge nerotkinje mole za potomstva, a vjeruje se i da je zaštitnik putnika i siromašnih. Sveti Nikola je i esnafska slava, on je zaštitnik lađara, splavara, ribara i vodeničara. Mornari na ovaj dan ne isplovljavaju, pa se ovo zove i "vodena slava", a veruje se da bi na ovaj dan trebalo odložiti sva planirana putovanja.
Životni ideal Svetog Nikole je bio pomaganje siromašnima i deci, pa je običaj da se na ovaj dan pomaže mlađim naraštajima i onima koji su siromašniji, koliko je ko u mogućnosti, jer je on voleo decu i revnosno brinuo o njima.
Zato je i bila tradicija da se darivaju orasi, lešnici, jabuke i slatkiši stavljanjem u cipele pokraj kreveta ili u prozore.
Još jedno pravilo je da, ukoliko otac prenosi ovu slavu sinovima, jedan sin uzme letnjeg, a drugi sin zimskog Svetog Nikolu.
Sveti Nikola letnji se slavi i 22. maja, u znak sećanja na dan kada su njegove mošti 1096. godine iz Mira u Likiji prenete u Bari u Italiji, i položene u Crkvu Svetog Jovana Preteče, koja je ubrzo postala česta destinacija hodočasnika. Tri godine nakon toga, stanovnici Barija su u čast Svetog Nikole podigli raskošnu crkvu. Sveti Nikola, arhiepiskop mirlikijski, slavi se u celom hrišćanskom svetu.
Sveti Nikola rođen je u gradu Patara, u oblasti Likija u Maloj Aziji, od oca Teofana i majke None, za vreme vladavine rimskog cara Valerijana.
Od ranog djetinjstva, Nikola je pokazivao neobične duševne darove. Kada je odrastao i izučio škole, želeo je da postane sveštenik, pa ga je njegov stric, koji je bio arhiepiskop, imenovao za sveštenika grada Mira.
Svoj duhovni život Nikola je otpočeo u manastiru Novi Sion, gde se i zamonašio. Posle smrti roditelja, svu nasleđenu imovinu razdelio je siromašnima. Prema predanju, vođen čudesnim glasom krenuo je u narod da širi veru, pravdu i milosrđe i već je svojom pojavom donosio utehu, mir i dobru volju. Sveti Nikola pada u vreme velikog božićnog posta, pa vernici pripremaju isključivo ribu i drugu posnu hranu.

Prvi muž Olivere Marković ostavio je neizbrisiv trag: Do smrti je nosila njegovo prezime, čak i nakon udaje za drugoga
Na današnji dan 2011. godine preminula je legendarna glumica Olivera Marković, umetnica koja je ostavila neizbrisiv trag u istoriji srpskog pozorišta i filma.

NAJVEĆE MUDROSTI LEGENDE SRPSKOG GLUMIŠTA Reči Mije Aleksića kriju duboku poruku, a ovo su samo neke kojih se sećamo
Pored velikih glumačkih uloga koje je imao, pamtimo ga i po mudrosti koju je posedovao.

ŠTA KAŽE CRKVA Koliko treba nositi crninu u žalosti i kako se slavi krsna slava
Crkva nedvosmisleno nalaže obeležavanje krsne slave u teškim okolnostima

TUŽNA PRIČA IZ ŽIVOTA SRPSKOG PISCA Ljubav prema jednoj ženi ostavila je dubok trag na njegovom srcu!
U Pirotu je proveo dve godine i za vreme svog boravka zaljubio se u ženu koja je imala veliki uticaj na njegov dalji emotivni put.

NAJVEĆI SRPSKI PRAVNI DOKUMENT Koliko je bio strog "Dušanov zakonik"
Dušan Silni je bio prvi srpski car, a za vreme njegove vladavine Srbije je obuhvatala granice čak osam današnjih država.
Komentari(0)