DANAS SLAVIMO SVETOG TRIFUNA ZVANOG JOŠ I OREZAČ ILI ZARIZOJ "Sečka seče, Marta dere, Sveti Sava kožu bere"

Teodora Tojagić

10:00

Aktuelno 0

U zavisnosti od toga da li će na Trifundan pasti kiša ustaljeno je verovanje da li će godina biti rodna.

DANAS SLAVIMO SVETOG TRIFUNA ZVANOG JOŠ I OREZAČ ILI ZARIZOJ "Sečka seče, Marta dere, Sveti Sava kožu bere"
vikipedija

Sveti Trifun živeo je u trećem veku, a rođen je u Kampsadi, u Frigiji. Roditelji su mu bili pobožni i svoju pobožnost su i na svog sina preneli.

U svom životu bavio se domaćom ekonomijom i čuvanjem gusaka, ali pošto je bio odan Hristovoj veri, Bog ga je obdario darom čudotvorstva, te je mnoge bolesnike od raznih bolesti molitvama lečio.

Priča se da je, između ostalih, iscelio i Gordu, kćer rimskog cara Gordijana, koja je patila od neke duševne bolesti od koje je nijedan lekar nije mogao izlečiti. Za to ga je car bogato nagradio, ali on je sve darove razdao siromasima. Za vreme rimskog cara Decija, Trifun je pretrpeo strašno mučenje i na kraju umro.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Srpska pravoslavna crkva, verujući u čudnu moć molitvenog zastupništva svetog mučenika Trifuna, ustanovila je naročiti molitveni čin, koji se vrši sa njivama ili baštama, ako se dogodi šteta od insekata, miševa i drugih životinja. Kad se vrši ovaj čin uzima se zejtin iz kandila svetog Trifuna i bogojavljenska vodica, pa sveštenik unakrst škropi njivu, baštu ili vinograd, i pored ostalog čita i "zaklinanije svjatago mučenika Trifuna". Na taj način sveti Trifun se smatra zaštitnikom poljskih useva.

Naši vinogradari zbog toga slave svetog Trifuna kao patrona, pa toga dana idu u vinograde, orezuju po koju lozu i vinom zalivaju po koji čokot, da bi time povratili vinogradu malaksalu snagu, posle dugog zimskog mrtvila, pa da počne bujati u proleće koje se već počinje primicati. Zbog toga svetog Trifuna u Istočnoj Srbiji zovu Orezač i Zarizoj.

Na svetog Trifuna počinje sečka (februar), naravno po starom kalendaru, za koju seljaci na Kosovu kažu: "Sečka seče, Marta dere, Sveti Sava kožu bere". Sečka je, opet rekla: "Da nemam strah od moje starije sestre zime, grane bi od ognja vrelo s jedne strane, a ja bi' ga s druge strane smrzla" - toliko u februaru može biti hladno.

Ako na Trifundan pada sneg ili kiša, biće kišna i rodna godina, ako je vedro, godina će biti sušna i nerodna. Narod još kaže: "Triša zabo ugarak u zemlju, pa zato sneg i led počinju da se tope".

Svetog Trifuna slave gostioničari.

A svim zaljubljenima, srećan Dan zaljubljenih!

Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.

Ukoliko volite predivne fotografije naše zemlje, zapratite našu Instagram stranicu.

BONUS VIDEO:

saobraćaj

Vatrogasci, policija i Hitna pomoć dežuraju na novom autoputu evo i zbog čega: Otkrivamo šta znači "zlatni sat" i koliko je važan, dnevno ovom deonicom prođe preko 10.000 vozila

Aktuelno

14:00

23 jul, 2025

Nova deonica autoputa „Miloš Veliki“ od Pakovraća do Požege, otvorena 6. jula, već pokazuje prve rezultate. Značajno je smanjen saobraćaj kroz Ovčarsko-kablarsku klisuru, a bezbednost svih učesnika u saobraćaju podignuta je na najviši nivo. U javnosti je prethodnih dana aktuelna tema dežuranja službi Hitne pomoći na ovoj deonici auto-puta, a zamenik direktora JP „Putevi Srbije“, Miodrag Poledica, dao je odgovore na ta pitanja.

Rzav

Suša drma, ali reka Rzav se još uvek dobro drži: Trenutni proticaj je 1.700 litara u sekundi, kad padne ispod 1400 tada slede restrikcije za Čačak i još četiri opštine

Aktuelno

13:00

23 jul, 2025

Još jedan tropski talas najavljen je u Srbiji, ali uprkos tome za sada još uvek nema restrikcija vode. U sistemu za vodosnabdevanje Rzav sa kog se vodom snabdeva pet lokalnih samouprava za sada je situacija stabilna. Vode ima dovoljno, te nema nikakvih ograničenja niti restrikcija isporuke pijaće vode na vodosistemu „Rzav”.

privatni detektiv

Proveravaju da li su im verne ljubavnice više nego žene, kao i da li se deca drogiraju: Evo zbog čega se u Čačku najčešće unajmljuju privatni detektivi

Aktuelno

11:00

23 jul, 2025

Dugačak kaput, šešir, naočare i probušene novine – to više nije oprema koju u Srbiji koriste privatni detektivi. Danas su oni savremeno obučeni i savršeno implementirani u sredinu u kojoj izvršavaju svoj posao, ne odskaču od prosečnih građana ni milimetar i to je tajna njihovog uspeha. Za privatne detektive se može čuti da “znaju gde đavo spava”. Ponekad su na terenu i po nekoliko dana, a ponekad i nekoliko meseci.

Komentari(0)

Loading