ZVER IZ PORODICE MAČAKA Dragocen simbol prirodne baštine naše regije sa malim šansama opstanka
Ris (lat. Lynx) je rod životinja iz porodice mačaka.

Ris (Lynx lynx)
Baš kao što je lav simbol Afrike, ris je sa svojim ušima sa čupercima dragocen simbol prirodne baštine naše regije. Ris je jako važan jer pozitivno utiče na naš celokupni ekosistem.
„Ta divna i neuhvatljiva divlja mačka zaštićena je zakonom, ali uništavanje staništa u kojima obitava i dalje je razlog za zabrinutost na mnogim područjima. Zbog male brojnosti i velike opasnosti od izumiranja ova vrsta se nalazi na IUCN Crvenoj listi“, napominje iz organizacije WWF.
Možda vas zanima:

KOLEVKA SVETSKE CIVILIZACIJE Jedno od najvećih i najznačajnijih praistorijskih arheoloških nalazišta kamenog doba, smešteno na desnoj obali Dunava
Najstarije organizovano ljudsko naselje u Evropi nalazilo se na Đerdapu i predstavlja lokalitet koji je značajan ne samo za Srbiju već i za čitavu Evropu

TAMO GDE JE ROĐENA CIVILIZACIJA Mesto u Srbiji koje ostavlja bez daha i kome ćete se uvek vraćati
Na zasedanju Izvršnog saveta Uneska, potvrđena je odluka o izboru Geo-parka Đerdap za jedan od 15 novih geo-parkova u svetu.
Od ukupno četiri vrste risa na svetu, u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, Severnoj Makedoniji i na Kosovu prisutna je ona najveća – evroazijski ris (Lynx, lynx). U našoj regiji živi manje od 200 jedinki, od kojih je oko 40 balkanski ris, jedina preživela grupa ove podvrste evroazijskog risa. Balkanski ris se može pronaći u istočnoj Srbiji i okolini Đerdapa.
„S obzirom na to da su samotne životinje, mužjaci i ženke uglavnom se izbegavaju, osim u kratkoj sezoni parenja, između februara i marta. U tom razdoblju ris je aktivniji tokom dana i često će se oglašavati. Skotna ženka napraviće divan brlog na nekoj prikrivenoj stenovitoj lokaciji, često u podnožju starog drveta ili ispod litica, koristeći perje, jelenju dlaku i suvu travu za ležaj. Skotnost traje oko 70 dana i krajem maja ili početkom juna okote se dva do tri mladunca“, kažu iz organizacije WWF i dodaju da je povratak risa omogućen kroz strogu zaštitu i brojne projekte, ali da je to i dalje goruća tema među onima koji zagovaraju njihov povratak u evropske šume i onima koji se tome protive.

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)