NAJSTARIJI STANOVNIK BEOGRADA Dva veka je svedok razvoja srpske prestonice
Spomenik prirode Hrast na Cvetnom trgu predstavlja zaštićeno prirodno dobro. Nalazi se u Njegoševoj ulici u opštini Vračar i najstariji je botanički Spomenik prirode u Beogradu.

Hrast lužnjak je visok 25 metara, obim stabla je 4, dok je obim krošnje 19 metara. Izdvaja se u urbanom tkivu kao zeleni akcenat koji zauzima površinu od 2,83 ara. Drvo ima izuzetan značaj kao spomenik kulture i predstavlja hortikulturnu baštinu Beograda, a njegova vrednost je u tome što je najstarije zaštićeno stablo, koje je razvilo impresivne dimenzije.
Radi zdravlja drveta, održavaju se manje intervencije poput povezivanja, uklanjanja suvih i prelomljenih grana, sanacije na deblu i granama i prihrana preko korena mineralnim đubretom. Ispred stabla nalazi se dvojezična tabla na kojoj se nalaze najbitniji podaci o stablu, njegova startost, dimenzije, poreklo i biološke osobine.
Hrast je prvi put zaštićen 1980. godine a zatim i u postupku revizije 2001. godine, kao predstavnik vrste hrasta lužnjaka i jedan od retkih primera nekadašnjih hrastovo-jasenovih šuma na ovim prostora. Velike primarne grane stabla su dvehiljaditih godina povezane i stabilizovane metalnim sajlama, kako bi se zaštitile od preloma.
Možda vas zanima:
MEĐU NAJPOZNATIJIM BEOGRADSKIM TRGOVIMA Kako je jedan deo naše prestonice dobio ime po cveću
Cvetni trg je u prvoj polovini 19. veka nazivan Cvetnom pijacom i obuhvatao je prostor na Vračaru između ulica Kralja Milana, Njegoševe i Svetozara Markovića. Komisija koja je razdeljivala placeve na ovoj površini donela je odluku o takvom rasporedu još 1843. godine. Tada je ovaj kraj još uvek bio nenaseljen. Plac koji je bio planiran za pijacu je bio pokriven hrastovom šumom i prostirao se do konjičkih štala i vežbališta kavalerijskog eskadrona.

DANAS CENTAR BEOGRADA, A NEKADA PERIFERIJA Da li znate da je Vračar nekada obuhvatao 20 sela i bio najmnogoljudniji deo grada?
Vračar je bio svojevrsni novi Beograd dvadesetih godina prošlog veka. Naravno, on tada nije bio opština, ali je u popisu definisan kao deo grada.

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)