SLUČAJ NEZABELEŽEN U ISTORIJI RIMSKOG CARSTVA Beogradski vojnik koji je pukom slučajnošću postao rimski imperator!
Na teritoriji današnje Republike Srbije rođeno je 18 rimskih imperatora, što čini jednu petinu svih vladara Rimskog carstva. Ipak, jedan slučaj je jako zanimljiv!

Treći vek je za rimsko carstvo bio doba krize tokom koje je na čelo ove nekada moćne države dolazio veliki broj careva koju su se na presto uspinjali brzo, ali i odlazili još brže.
Jedan od tih “neslavnih” careva rođen je i na teritoriji današnjeg Beograda, to je bio car Flavije Jovijan koji je rimskom imperijom vladao svega osam meseci – od 26. juna 363. do 17. februara 364. godine.
Ne zna se mnogo o njegovom životu ali se zna da mu je otac bio Varonijan, običan seljak sa ovih prostora koji je uspeo da se uspne u redovima rimske vojske i stigne do mesta zapovednika legije.
Jovijan je postao zapovednik garde za vreme Konstancijevog naslednika, Julijana i pratio je novog rimskog cara u pohodu na Persiju u leto 363. godine. Međutim, novi imperator je tu teško ranjen i ubrzo je umro, a vojska je ostala na neprijateljskoj teritoriji, okružena Persijancima, bez hrane i niskog morala.
I dok je trajala rasprava ko će biti naslednik, beleže ondašnji istoričari, nekolicina vojnika počela je da uzvikuje za novog cara Jovijana koga su i odenuli u purpurni plašt, simbol rimskih careva.
Wikipedia
Njihov povik prihvatio je i ostatak vojske iako se danas smatra da je dobar deo vojnika mislio da zapravo viče oporavljenom caru Julijanu, a ne novom Jovijanu.
Tek što je postao car, Persijanci su napali rimsku vojsku. Jovijan nije imao izbora nego da naredi povlačenje. I tako je počela igra “mačke i miša” koja je trajala nedeljama – Rimljani su pobeđivali u svakoj otvorenoj borbi, ali su sve vreme bili bez zaliha i Persijanci su ih stalno gonili.
Persijski vladar Šapur II je Jovijanu ponudio mirovni sporazum koji je bio veoma nepovoljan po Rim i koji je podrazumevao prepuštanje Persiji pet provincija na levoj obali Tigra, kao i dva važna pogranična grada – Nisibisa i Sinagre.
Žureći da se što pre vrati u prestonicu i osigura svoju vlast, Jovijan je pristao i sporazum je sklopljen na 30 godina.
Jovijan je u Ankiri 1. januara 364. svog jednogodišnjeg sina – Varonijana Mlađeg, proglasio za naslednika, ali njegova vladavina nije bila duga. Umro je u svom krevetu, mnoge su teorije ali najverovatnija je ta da su ga otrovali.
(Izvor: Istorija Srba)

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)