VLADA RADI POSAO ZA GINISA Momak iz Ljiga obara ogromna stabla kao od šale
Već šest godina se aktivno bavi sečom drva za građu. Po struci je građevinski majstor, a svoju struku je spojio sa drvetom. Ovaj mladić bez muke i problema sa lakoćom obara stabla viša i od 27 metara dok su u prečniku i do dva metra.

Posao drvoseče nije ni malo lak, pored toga što je fizički naporan i težak, sa sobom nosi i brojne rizike. Međutim, za Vladu Filipovića (36) iz Ljiškog sela Poljanice rad testerom je za njegove uši svakodnevna melodija, ovo je posao kao i svaki drugi, i kako kaže "rizik postoji, straha uvek ima, ali strah čuva čoveka".

"Eto pripremam drvo koje će se koristiti za izgradnju krovnih konstrukcija, terasa i sl. Uglavnom sečemo velika stabla hrasta, jasena ili bukve koja su nekada okom ne saglediva, ali moraju imati određenu dužinu i debljinu da bi se iz njih mogla iskoristiti adekvatna građa. Nikada ne idem sam u šumu, ali drvo uvek obaram sam uz pomoć specijalnih testera čiji je mač dug jedan metar tako da seča ide bez problema", kaže , Vlada Filipović.
Rina
Prema njegovim rečima svaki drvoseča ima svoj način rada i pristup poslu koji je za šumu i drvo od presudnog značaja. Naglašava da se mora imati dosta znanja i iskustva jer u suprutnom rad sa ovako velikim stablima može biti veoma opasan.

"Lagao bih ako kažem da je lako i da nema straha svaki put kada odem u šumu, ali strah je i dobar jer vas čuva. Oborio sam jedan bagrem koji je iskorišćen za tehničku građu a bio je dug 27 metara. Stabla koja sečem uglavnom su velikog prečnika i to je oko 140, 150, 180 pa i 190 centimetara", ističe drvoseča iz Poljanica.
Inače, Vlada se pored seče bavi i kupovinom stabala koja će se koristiti za građu a ovakva stabla uvek su na ceni.

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)