ŠTA JE U 19. VEKU ZNAČILO "POSLATI NEKOGA NA KARABURMU"? Beogradsko naselje krije sablasnu istoriju
Karaburma, sada moderan deo Beograda, ima mračnu i jezivu prošlost. Od sredine 19. do početka 20. veka, služila je kao zvanično mesto pogubljenja za one koji su bili osuđeni na smrt od strane beogradskih sudova.

Karaburma se nalazi pored Dunava, blizu petlje za Pančevački most. To je nekad bila neugledna uzvišica sa koje se mogla posmatrati reka Dunav. Međutim, ovaj naizgled miran pogled nekada je bio poslednje što su mnogi osuđenici videli pre svoje egzekucije.
Srpski knez Miloš Obrenović je u 19. veku naredio da Karaburma bude zvanično mesto za pogubljenja (nedaleko od današnjeg Pančevačkog mosta), što je ostalo do 1912. i doprinosilo ozloglašenosti kraja („poslati nekoga na Karaburmu” značilo je pogubiti ga).
Karaburma je bila gubilište, a dan egzekucije je bio javni događaj. Gomile Beograđana, uključujući decu, okupljale su se da prisustvuju jezivom spektaklu. Dolazili su da vide sam čin.
Pucanj koji bi se oglasio označavao je smrt osuđene osobe. Gomila bi se potom razišla, a njihove duše su bile ispunjene mešavinom olakšanja što niko njihov nije doživeo tu strašnu sudbinu i verovanja da je pravda zadovoljena.
Karaburma je u to vreme postala sablasno groblje, gde su sahranjivani kriminalaci - bez imena, bez prezimena, krstova, datuma rođenja ili smrti.
Samo u izuzetnim slučajevima rođaci su smeli da postave spomenik za pogubljenu osobu. Na primer, jedan kamen je spomen koji je porodica stavila jednom od 14 zaverenika pogubljenih 1868. godine zbog atentata na kneza Mihaila Obrenovića .
Ime “Karaburma” zvuči kao „crni prsten” na turskom. To bi moglo značiti da su ljudi trebali zaobilaziti područje kao da je zabranjeno; ili da je tu bio turski zatvor tog imena; ili da su na tom mestu izvršavane smrtne kazne vešanjem o neku alku; ili da su Turci pogubljenje eufemistički zvali „venčanje sa smrću” (jer burma je venčani prsten).
Međutim, na starim osmanlijskim i austrijskim kartama, područje je imenovano kao Kajaburun (Kaya-burun), što na turskom znači „stenoviti rt” , na staroj Karaburmi je označen jedan kamenolom (Stein Bruch).
Ova strašna istorija Karaburme, danas je zaboravljena, a naselje se sve više razvija i postaje primamljivo mesto za život koje Beograđani rado biraju, bez obzira na neslavnu prošlost.

Da li znate ko je ova žena? Bila je miljenica jedne jake srpske ličnosti! Obožavao ju je iz dubine duše
Petar je umro u ranom detinjstvu, pa je tako Petrija – prva devojčica, postala najstarije knjaževo dete i njegova mezimica koju je, iako po prirodi strog i nepopustljiv, beskrajno voleo

Nemate vagu pri ruci, a počeli ste da spremate obrok? Evo kako možete da izmerite sastojke uz pomoć kašike i šolje
Merenje sastojaka bez vage može da bude i jednostavnije nego što ste mislili.

STRUČNJAK OTKRIVA: Koliko često treba usisavati kuću?
Odgovor će vas iznenaditi.

Mirko ništa ne prepušta slučaju, u opticaju su i lanci i katanci: Angažovao komšije, pse i aktivirao kamere da mu čuvaju kuću tokom sezone odmora
Provala u stan ili kuću je jedna od onih tema o kojima ne volimo da razmišljamo, te često smatramo da se to neće dogoditi baš nama, ili pak da mi iz onih ili ovih raloga nismo meta.

ŠTA JE U 19. VEKU ZNAČILO "POSLATI NEKOGA NA KARABURMU"? Beogradsko naselje krije sablasnu istoriju
Karaburma, sada moderan deo Beograda, ima mračnu i jezivu prošlost. Od sredine 19. do početka 20. veka, služila je kao zvanično mesto pogubljenja za one koji su bili osuđeni na smrt od strane beogradskih sudova.
Komentari(0)