EVO KAKO JE NASTAO DANAŠNJI TRG REPUBLIKE: Omiljeno MESTO NA KOM SE BEOGRAĐANI SASTAJU krije zanimljivu istorju
Glavni i najlepši trg naše prestonice formiran je urbanističkim planom za rekonstrukciju varoši Emilijana Josimoviča

Prostor današnjeg Trga Republike bio je sve do sredine 19. veka izvan gradskog jezgra. Za vreme Rimljana ovde se ulivala jedna od značajnih saobraćajnica koje su vodile u beogradsku varoš. U srednjem veku, u blizini današnjeg trga nalazili su se džamija i tursko groblje.
Glavni i najlepši trg naše prestonice formiran je urbanističkim planom za rekonstrukciju varoši Emilijana Josimoviča. Rušenjem Stambol kapije, 1866, izgradnjom Narodnog pozorišta, po nalogu kneza Mihaila, 1869, podizanjem spomenika knezu Mihailu 1882, počelo je formiranje trga, a nešto kasnije sagrađene su zgrade Uprave fondova, 1903, i palata Ruinione, 1930. godine. Trg je nazvan Pozorišni trg, a današnje ime dobio je u čast proglašenja Demokratske Federativne Jugoslavije republikom 29. novembra 1945. godine. U to vreme sa trga je uklonjena tramvajska okretnica i premešten skver na kome je bila grobnica i spomenik Crvenoj armiji i izgrađena je zgrada Doma štampe.
Printscreen/Youtube
Na trgu se nalazi veliki broj kulturno-istorijskih znamenitosti: Narodni muzej, Narodno pozorište, Kulturni centar Beograda sa izložbenom galerijom i suvenirnicom, bioskop, i mnogobrojne kafeterije, poslastičarnice, letnje bašte; tu je i spomen-obeležje Emilijanu Josimoviču, prvom srpskom urbanisti, izgrađeno 1988. pri velikoj rekonstrukciji Knez-Mihailove ulice i okoline.
Centralni deo trga zauzima spomenik knezu Mihailu Obrenoviću, oslobodiocu Srbije od Turaka 1867, jedan od najlepših u Beogradu. Monumentalna figura kneza Mihaila na konju izrađena je u mermeru i bronzi i visine je 11 metara. Na postamentu su ispisana imena gradova koje su Turci predali 1867 – Beograd, Smederevo, Kladovo, Soko, Užice i Šabac. Ostala polja na postamentu prikazuju scene iz srpske istorije. Knez Mihailo je upro prst desne ruke na jugozapad što simbolizuje njegove neostvarene planove – oslobođenje svih gradova Srbije.
Spomenik je izradio veliki fjorentinski majstor vajarstva Enriko Paci. Otkriven je 1882. godine na dan krsne slave kneza Mihaila, na Svetog Nikolu, uz svečanu besedu Stojana Novakovića.
Reči zahvalnosti uklesane su zlatnim slovima: "Knezu Mihailu – blagorodna Srbija".
Ovaj trg je, inače, omiljeno mesto sastajanja i druženja mladih u Beogradu, kulturnih i javnih ličnosti, prostor na kome su se iskazivala razna politička opredeljenja: demonstracije 27. marta 1941, prvi miting posle oslobođenja 1945, na kome se narodu obratio Josip Broz Tito, i mnogobrojna protestna okupljanja koja su obeležila kraj prošlog i početak ovog veka.
(Politika)

REČI NIKOLE TESLE KOJE PLAŠE: Evo kako će izgledati svet u budućnosti, sudeći prema mišljenju čuvenog GENIJA
Nikola Tesla je bio genijalni pronalazač i naučnik koji je napravio revoluciju u svetu električne energije. Nazivali su ga sanjarom, rugali se njegovim idejama, ali vreme je sve postavilo na svoje mesto.

Zašto je svetac u srpskom manastiru oslikan sa PSEĆOM GLAVOM
Manastir Sukovo kod Pirota krije dve izuzetno zanimljive freske, jedinstvene u hrišćanskom svetu. Zvuči neverovatno, ali u manastiruse nalazi freska sveca koji je prikazan sa životinjskom glavom. U pitanju je Sveti Hristofor, a o tome odakle mu, kako neki misle magareća glava, postoje razne legende.

BIO JE KARAĐORĐEVA DESNA RUKA: Ko je vojvoda čije je mišljenje vožd cenio i bio mu tumač u pregovorima sa Turcima?
Na tajni sabor viđenijih Srba koji je u jaruzi kod Orašca, skrivenoj od Turaka, knez Teodosije Marićević sazvao za Sretenje 1804. stigli su samo oni srpski prvaci koji su uspeli da umaknu osmanlijskim mačevima u Seči knezova.

NAJSREĆNIJA SRPSKA IMENA: Ne zna se koje ima moćnije značenje
Biranje imena za dete jedan je od najuzbudljivijih životnih zadataka. U srpskoj i mnogim drugim kulturama, dosta se gleda na značenje imena.

"NEMOJTE DA SE UVREDITE, ALI..." Ruskinja koja živi u Beogradu objasnila zašto se RUSI NE DRUŽE SA SRBIMA i snimak je EKSPLODIRAO
Aljona je Ruskinja koja živi u Beogradu i uči srpski, a u videu, koji je postao viralan, pokušava da ponudi odgovor na pitanje: Zašto su Rusi tako zatvoreni i nezainteresovani za kontakt sa Srbima?
Komentari(0)