Šumadija je svrstana među "Deset vinskih regija Centralne i Istočne Evrope koji bi mogli da prijatno iznenade u 2024" i koje vredi posetiti, objavio je poznati vinski sajt "Winesofa.eu".

Kao adut za posetu ovoj regiji, kako je navedeno u objavljenom članku je njen veliki vinski i turistički potencijal, kao i istorijski značaj vinske Šumadije.
"Šumadija nije najvažnija vinska regija u Srbiji. Nije ni najveća. Nije ni najpoznatija niti sa najdužom istorijom. Možda nije ni najlepša. U blizini nema velikih gradova. Beograd je udaljen 70 kilometara, ali se brdskim putevima sporo vozi. Pa ipak većina Srba je privržena Topoli i Oplencu. Zašto? Tu je kralj Petar I osnovao vinariju, pored koje se nalaze i velika crkva i mauzolej, stvorivši mesto za svojevrsna hodočašća tokom kojih možete posetiti i nekadašnju kraljevsku vinariju", piše u članku.
Dodaje se da je "recept" za čuvena vina tog vremena sačuvao poslednji vinar i preneo ga na prvu privatnu vinariju koja je pokrenuta posle promene režima, Aleksandrović.
Možda vas zanima:

Vojislav Ilić Mlađi i zaboravljena poezija o Šumadiji: stihovi u kojima se čuje miris zemlje i zvuk zvona
Vojislav Ilić Mlađi, često u senci slavnog imenjaka, ostavio je snažan pesnički trag u srpskoj književnosti početkom 20. veka. Njegove pesme o Šumadiji, narodu i običajima danas su nepravedno zaboravljene, iako su svedočanstvo o vremenu u kojem se narodna duša pretakala u stih.

Kako je izumrla stara sorta srpskog luka iz Šumadije – priča o "šarenom jagodinskom"
Zaboravljeni ponos bašti centralne Srbije: Gde je nestao čuveni "šareni jagodinski luk"?
"Topola je šarmantan grad, sa Crkvom Svetog Đorđa i Mauzolejem Karađorđevića na vrhu Oplenca koje morate videti, a pored, u centru grada, u šarmantnoj staroj vili, grad ima kafić i vinoteku, samo sa vinima iz regiona", navodi se.
U objavljenom tekstu su posebno preporučene vinarije Matijašević, Aleksandrović, Draganić i Arsenijević. Urednik sajta "Winesofa" i autor teksta Danijel Erčej je pored Šumadije naveo i druge regije bivše Jugoslavije, koje bi mogle prijatno da iznenade u ovoj godini a među njima je Tikveš u Severnoj Makedoniji, Pelješac u Hrvatskoj, kao i Štajerska u Sloveniji i posebno istorijski grad Ptuj.
Među preporučenim manje poznatim vinskim regijama centralne Evrope nalaze se još i Lečinca u oblasti Bistrica u rumunskoj Transilvaniji, Modre hori u Češkoj, okolina Plovdiva u Bugarskoj, Lajtaberg u Austriji, Vilanj u Mađarskoj i Dolina tri reke u Slovačkoj.

Noćenje u ovoj banji košta samo 700 dinara! Mnogi je posećuju i zimi: Ima dva bazena sa lekovitom vodom
Jedinstvena je po paralelnom toku hladne rečne vode i tople termalne vode iz izvora. Izvori termalne vode stari su oko 80.000 godina, a lečenje vodom započelo je 1936. godine.

Za ovu banju niste sigurno čuli, a leči mnoge bolesti! Vodeničar nakon kupanja u ovoj vodi prohodao: Povoljne cene smeštaja privlače sve više turista (VIDEO)
Voda u banji ima lekovita svojstva, dobra je za probleme sa kostima i reumom. Banja za sada funkcioniše samo kao izletište, sa smeštajem u Nišu i okolini.

Ovo je top 7 banja u Srbiji! Pravi su odmor za dušu i telo: Cene povoljne, prilagođene za svačiji budžet
Banja Palić kombinuje tradicionalne metode lečenja sa savremenim terapijama. Banja Junaković nudi tretmane za reumatske bolesti i raznovrsne sportske aktivnosti.

IZVOR U PLANINI KRIJE VELIKU TAJNU: Rade je odrastao pijući ovu vodu i ZA ŽIVOTA NIJE IMAO ZDRAVSTVENIH PROBLEMA!
Ima jedan izvor u planini, daleko od očiju javnosti. Tajnu njegove lekovitosti čuvaju četiri bukve i jedna svetinja.

ČUDO NADOMAK LESKOVCA: Hidroelektrana Vučje na listi najvažnijih svetskih dostignuća iz oblasti tehnike (FOTO)
MHE „Vučje“, nedaleko od Leskovca, sagrađena je 1903. godine i nikad nije prestajala s radom, pa je i danas u sistemu EPS i proizvodi struju
Komentari(0)