Potencijal Čuljevine kao arheološkog lokaliteta nije iscrpljen tako da su istraživanja nastavljena.

Pre skoro pola veka meštani čačanskog sela Prijevor sasvim slučajno otkrili su arheološko nalazište Čuljevine, kad je na imanju izorana skulptura kamenog lava. Ubrzo su krenula i arheološka istraživanja koja su potvrdila da se u Šumadiju nalaze temelji kasnoantičke porodične grobnice iz IV i početka V veka naše ere.
„Otkriveni su temelji tri prostorije nejednakih dimenzija, ali unutrašnjost prve dve nije istražena. Treća najveća prostorija takođe je delimično istražena. U njenom jugozapadnom delu je otkriven zidani grob na svod u kome su pronađeni ostaci dve individue i fragmentovani grobni prilozi“, rekla je za RINU Delfina Rajić, direktor Narodnog muzeja u Čačku.
Nakon 50 godina došlo se do novih značajnih otkrića o prošlosti Prijevora i celog čačanskog kraja. Ove godine su u potpunosti istražene dve pristupne prostorije i započeto je iskopavanje treće najveće odaje.
„Sada je jasno da su dve ulazne prostorije služile pogrebnim obredima i bile na neki način ukrašene slikanim trakama crvene, plave i oker boje, na beloj osnovi. U trećoj najvećoj odaji korišćenoj za sahranjivanje otkriven je još jedan rimski zidani grob, po dimenzijama skoro dvostruko veći od prethodno otkrivenog iz 1977. godine.
Od pokretnih nalaza se može izdvojiti jedan ukrašeni cilindrični predmet od kosti. Takođe nova iskopavanja su omogućila da se kasnije groblje formirano na ruševinama kasnoantičke grobnice opredeli u period IX – XI veka. Nalazi, a posebno grobni, iz ovog perioda u oblasti gornjeg toka Zapadne Morave su veoma retki, tako da nova istraživanja predstavljaju značajan doprinos u poznavanju srednjovekovne prošlosti Čačka“, ističe Delfina Rajić.
Nalazi koji su tada otkriveni se nalaze u stalnoj postavci Narodnog muzeja – kamena skulptura lava, staklena boca, staklene čaše kao i srebrna pojasna kopča, srebrne igle. Takođe je delimično istraženo kasnije groblje koje je nastalo na ruševinama rimske grobnice.
Rukovodilac istraživanja je Aleksandra Gojgić arheolog Narodnog muzeja Čačak, a saradnici Vujadin Vujadinović i Ljubinka Pavlović arheolozi iz Čačka. Iskopavanja su finansirana iz redovnog programa Narodnog muzeja Čačak.
(IZVOR: alo.rs)

Noćenje u ovoj banji košta samo 700 dinara! Mnogi je posećuju i zimi: Ima dva bazena sa lekovitom vodom
Jedinstvena je po paralelnom toku hladne rečne vode i tople termalne vode iz izvora. Izvori termalne vode stari su oko 80.000 godina, a lečenje vodom započelo je 1936. godine.

Za ovu banju niste sigurno čuli, a leči mnoge bolesti! Vodeničar nakon kupanja u ovoj vodi prohodao: Povoljne cene smeštaja privlače sve više turista (VIDEO)
Voda u banji ima lekovita svojstva, dobra je za probleme sa kostima i reumom. Banja za sada funkcioniše samo kao izletište, sa smeštajem u Nišu i okolini.

Ovo je top 7 banja u Srbiji! Pravi su odmor za dušu i telo: Cene povoljne, prilagođene za svačiji budžet
Banja Palić kombinuje tradicionalne metode lečenja sa savremenim terapijama. Banja Junaković nudi tretmane za reumatske bolesti i raznovrsne sportske aktivnosti.

IZVOR U PLANINI KRIJE VELIKU TAJNU: Rade je odrastao pijući ovu vodu i ZA ŽIVOTA NIJE IMAO ZDRAVSTVENIH PROBLEMA!
Ima jedan izvor u planini, daleko od očiju javnosti. Tajnu njegove lekovitosti čuvaju četiri bukve i jedna svetinja.

ČUDO NADOMAK LESKOVCA: Hidroelektrana Vučje na listi najvažnijih svetskih dostignuća iz oblasti tehnike (FOTO)
MHE „Vučje“, nedaleko od Leskovca, sagrađena je 1903. godine i nikad nije prestajala s radom, pa je i danas u sistemu EPS i proizvodi struju
Komentari(0)