Vodopadi u Srbiji najčešće su skriveni negde u netaknutoj prirodi, a najlepši su u proleće kada se topi sneg, pa se niz njih sliju velike količine vode.

Sami po sebi, vodopadi izazivaju divljenje i radoznalost. Voda koja traži svoj put, igra se sa zemljom i kamenom, i izbija i na najnepristupačnijim mestima, oduvek je mamila, kako lokalno stanovništvo, tako i istraživače, ali i turiste.
Vodopadi u Srbiji najčešće su skriveni negde u netaknutoj prirodi, a najlepši su u proleće kada se topi sneg, pa se niz njih sliju velike količine vode.
1. Jelovarnik
Na Kopaoniku u oblasti Jelovarnik, na nadmorskoj visini od oko 1.116 metara nalazi se istoimeni vodopad visine 71 metar. Smešten u gustoj šumi bukve, smrče i planinskog javora, od strane geologa otkriven je tek 1998. godine, premda je lokalno stanovništvo za njega znalo i mnogo ranije. Proglašen je za prirodni rezervat, zajedno sa okolnom florom i faunom.’
View this post on Instagram
2.Pilj
Na Staroj planini, inače vlasnici najvećeg broja vodopada, na oko četiri kilometra južno od sela Topli Do, smešten u nepristupačnoj šumi ispod vrha Pilj, krije se i istoimeni vodopad. Nalazi se na nadmorskoj visini od oko 1.450 metara, a čine ga dve kaskade, Gornji i Donji Pilj. Vodopad Pilj na dnu formira veliki vrtlog.
View this post on Instagram
3.Čungulj
Takođe na Staroj planini, teško dostupan i okružen gustom šumom, na nadmorskoj visini od oko 1.400 metara na Toplodolskoj reci, nalazi se vodopad Čungulj ili Čunguljski skok.
View this post on Instagram
View this post on Instagram

Ostrvo Mamula na Dunavu: Zaboravljena tvrđava kod Novog Slankamena
Malo ko zna da se na Dunavu kod Novog Slankamena nalazi misteriozno ostrvo Mamula, čija tvrđava krije bogatu i skoro potpuno zaboravljenu istoriju.

Kozji kamen kod Brđana: Tajanstveni simboli staroslovenske Srbije
Nedaleko od Gornjeg Milanovca nalazi se malo poznat kamen koji vekovima krije tajnu staroslovenskih simbola, a meštani ga zovu Kozji kamen.

Tri najjeftinije banje u Srbiji u kojima je provod zagarantovan: Ovde ćete najbolje proći
Cene su prilagođene svačijem džepu

KRALJEV DAR PRIRODI I GRADU: Botanička bašta „Jevremovac” čuva više od 1.300 biljnih vrsta
„Jevremovac” je osnovan 1874. godine, inicijativom Josifa Pančića, a svoj naziv duguje Gospodaru Jevremu Obrenoviću

JEDNA OD NAJSTARIJIH BANJA U SRBIJI I Turci bili očarani lekovitim izvorima ovog mesta u kojema su uživali samo oni najbogatiji
Datira još iz 4. veka nove ere, iz doba Rimljana i jedno je od najpoznatijih klimatskih lečilišta, sa čak 6 termalnih izvora.
Komentari(0)