Vodopadi u Srbiji najčešće su skriveni negde u netaknutoj prirodi, a najlepši su u proleće kada se topi sneg, pa se niz njih sliju velike količine vode.

Sami po sebi, vodopadi izazivaju divljenje i radoznalost. Voda koja traži svoj put, igra se sa zemljom i kamenom, i izbija i na najnepristupačnijim mestima, oduvek je mamila, kako lokalno stanovništvo, tako i istraživače, ali i turiste.
Vodopadi u Srbiji najčešće su skriveni negde u netaknutoj prirodi, a najlepši su u proleće kada se topi sneg, pa se niz njih sliju velike količine vode.
1. Jelovarnik
Na Kopaoniku u oblasti Jelovarnik, na nadmorskoj visini od oko 1.116 metara nalazi se istoimeni vodopad visine 71 metar. Smešten u gustoj šumi bukve, smrče i planinskog javora, od strane geologa otkriven je tek 1998. godine, premda je lokalno stanovništvo za njega znalo i mnogo ranije. Proglašen je za prirodni rezervat, zajedno sa okolnom florom i faunom.’
View this post on Instagram
2.Pilj
Na Staroj planini, inače vlasnici najvećeg broja vodopada, na oko četiri kilometra južno od sela Topli Do, smešten u nepristupačnoj šumi ispod vrha Pilj, krije se i istoimeni vodopad. Nalazi se na nadmorskoj visini od oko 1.450 metara, a čine ga dve kaskade, Gornji i Donji Pilj. Vodopad Pilj na dnu formira veliki vrtlog.
View this post on Instagram
3.Čungulj
Takođe na Staroj planini, teško dostupan i okružen gustom šumom, na nadmorskoj visini od oko 1.400 metara na Toplodolskoj reci, nalazi se vodopad Čungulj ili Čunguljski skok.
View this post on Instagram
View this post on Instagram

OVA SRPSKA PLANINA JE NAJLEPŠA U PROLEĆE: Jedan staroslovenski bog je nije slučajno izabrao za svoj dom (FOTO)
Tara je izuzetno posećena zbog povoljnih klimatskih uslova

Ovaj deo naše zemlje zovu i SRPSKA TOSKANA: Prelepa i samo po sebi, ali sad postaje još atraktivnija, evo šta dobija
Očekuje se povećanje broja turista i turističkog prometa u Topoli. U Topoli se gradi Oplenačka eko-staza.

Gde stari put susreće tišinu: Zaboravljena rimska staza kod Soko Banje koja vodi kroz tri sela i jedan zaboravljeni izvor
U podnožju Ozrena, između tri sela, vodi deo nekadašnjeg rimskog puta koji je danas prekriven mahovinom i tišinom. Njime se stiže do izvora za koji se veruje da „čuva misao poslednjeg putnika“.

Noćenje u ovoj banji košta samo 700 dinara! Mnogi je posećuju i zimi: Ima dva bazena sa lekovitom vodom
Jedinstvena je po paralelnom toku hladne rečne vode i tople termalne vode iz izvora. Izvori termalne vode stari su oko 80.000 godina, a lečenje vodom započelo je 1936. godine.

Za ovu banju niste sigurno čuli, a leči mnoge bolesti! Vodeničar nakon kupanja u ovoj vodi prohodao: Povoljne cene smeštaja privlače sve više turista (VIDEO)
Voda u banji ima lekovita svojstva, dobra je za probleme sa kostima i reumom. Banja za sada funkcioniše samo kao izletište, sa smeštajem u Nišu i okolini.
Komentari(0)