Arheološka nalazišta svedoče da je ovaj deo Potisja bio naseljen još u antičko vreme.

Selo Čurug u Šajkaškoj nedaleko do Žabalja je najveće selo u Srbiji. Nekad je selo imalo preko Osam hiljada stanovnika, ali je od tada u stalnom padu. Iako ima jezgro koje liči na tipično gradsko jezgro i ulice koje su pravljene planski Čurug nikada nije imao status grada.
Arheološka nalazišta svedoče da je ovaj deo Potisja bio naseljen još u antičko vreme i u periodu tzv. Starčevačke kulture. Prvi put se pominje oko 1238. godine, a tokom decenija koje su usledile Čurug je čas pripadao Mađarima čas Srpskoj Despotovini i Brankovićima, da bi u od 16. veka bio u neposrednoj blizini granice dveju imperija, Osmanske i Habzburške. Ova okolnost kao i blizina plavnoj Tisi učinila je da Čurug nije ima uslove za veliki napredak.
View this post on Instagram
Tek posle opadanja moći Turaka i promenom statusa krajiškog sela Čurug je počeo da se razvija. Broj stanovnika u Čurugu je tokom 19. veka rastao, a Srbi pravoslavci dominiraju. Godine 1880. bilo je u selu: 4961 Srba, 981 Mađara, 181 Nemaca, 2 Slovaka, 5 Rutena, ostalih 276, ukupno – 6406 stanovnika.
Od najpoznatijih ličnosti rođenih u Čurugu važno je pomenuti poznatog lekara i ministra finansija Lazara Pačua, kao i patrijarha srpskog Porfirija i episkopa dalmatinskog Fotija.
Pored proizvodnje mleka i mlečnih proizvoda, Čurug je poznat i po proizvodnji meda i likera na bazi ovog pčelinjeg proizvoda. Najpoznatiji je čuruški ritski med koji je brend ove varoši u južnobačkom okrugu.
Pored Rođine vetrenjače, u Čurugu posebno mesto zauzima crkva Vaznesenja Gospodnjeg, podignuta 1862. godine i predstavlja spomenik kulture u kategoriji nepokretnih kulturnih dobara od izuzetnog značaja. Poznata je po tome što se na njoj nalazi najveći zvonik na celom Balkanu.
View this post on Instagram
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
BONUS VIDEO:

Za ovo banju retko ko je čuo, nalazi se na samo par kilometara od Beograda! Evo koje bolesti sve leči: Idealna za beg od gradske buke
Lekovita voda otkrivena slučajno tokom 19. veka se koristi za lečenje. Banja nudi terapiju uz kupanje i konzumaciju vode na neutralnim temperaturama.

MAGIČNA SVOJSTVA VODOPADA U SRBIJI: Legende o čudesnim izvorima zdravlja i dugovečnosti
U srpskom narodnom predanju, vodopadi nisu bili samo prirodne lepote vredne divljenja, već mesta sa posebnim, gotovo magijskim moćima. Od pamtiveka su ljudi dolazili do vodopada tražeći lek za telo i dušu, verujući u njihova isceliteljska i obnavljajuća svojstva.

Top 10 mesta koja morate posetiti u Šumadiji
Ako vas put navede ka Šumadiji, evo koja mesta i prirodne lepote jednostavno moraju da se nađu na vašoj listi za posetu.

TAJANSTVENE MOČVARE SRBIJE: Zaboravljena verovanja i legende o skrivenim mestima
U srpskom folkloru močvare su oduvek zauzimale posebno, misteriozno mesto. Nekada smatrane opasnim i začaranim, ove specifične prirodne formacije bile su okružene brojnim verovanjima, pričama i mitovima, koji su se generacijama prenosili s kolena na koleno.

Zbog horor legende o jednoj porodici, manastir u Srbiji nazvan Zaova, a ima i Sisojevac: Ovako su dobili imena
Ako vam kažemo "zaova" ili "pustinja", naravno da ćete prvo pomisliti na familijarnu relaciju odnosno geografski pojam.
Komentari(0)