DINASTIJSKA RELIKVIJA OBRENOVIĆA Ovde je Miloš Obrenović podigao Drugi srpski ustanak
Hrast lužnjak Mihailo je posadio u neposrednoj blizini hrasta ispod kojeg je njegov otac Miloš Obrenović podigao ustanak protiv Turaka.

U selu Takovo nadomak Gornjeg Milanovca nalazi se spomen kompleks Drugi srpski ustanak. Pored spomenika knezu Milošu i crkve brvnare nalazi se i stablo hrasta lužnjaka koji je posadio knez Mihailo 1865. godine, na pedesetu godišnjicu početka Drugog srpskog ustanka.
Hrast lužnjak Mihailo je posadio u neposrednoj blizini hrasta ispod kojeg je njegov otac Miloš Obrenović podigao ustanak protiv Turaka. Po mestu na kome se nalazio hrast, koji je tokom godina postao simbol dinastije Obrenović, dobili su nadimak takovski grm.
Možda vas zanima:
DA LI ZNATE ŠTA SU TAKOVSKI GRMOVI Mesto sa koga je Miloš Obrenović poveo Srbe u konačno oslobođenje od Turaka
Takovski grm je staro stablo hrasta lužnjaka pod kojim je na Cveti 1815. godine Miloš Obrenović objavio početak borbe protiv turske vlasti i početak Drugog srpskog ustanka. Reč je o jednom od simbola sećanja na događaje vezane za konačno oslobađanje od Turaka i stvaranje srpske države. Stabla hrasta se nalaze u okviru spomen-kompleksa Drugi srpski ustanak u Takovu, na teritoriji opštine Gornji Milanovac.
"EVO MENE ETO VAS RAT TURCIMA" Pre više od 200 godina podignut je Drugi srpski ustanak
Sastanak u Takovu se održao 23. aprila (na hrišćanski praznik Cveti, 11. aprila po julijanskom kalendaru) 1815. godine ispred takovske crkve i tom prilikom je podignut Drugi srpski ustanak.
View this post on Instagram
Za takovski grm pored koga je Miloš poveo Srbe u borbu za oslobođenje postoje verovanja da je na neki način predskazao nesreću dinastije Obrenović. Malo pred smrt Miloša Obrenovića na stablu se polomila jedna veća grana, a godinu dana pred atentat na Mihaila na stablu se odlomila manja grana. Propast dinastije predskazana je 1901. godine kada je oluja iščupala stablo iz zemlje.
Zanimljiv je podatak da je takovski grm neko vreme proveo u zrenjaninskom muzeju pre nego što je vraćen u Takovo. Naime posetioci iz tadašnjeg Bečkereka su sa sobom iz Takova poneli sa sobom koru, list i žir hrasta, a 90-ih godina 20. veka oni su vraćeni u Takovo. Tradicija koju je knez Mihailo ustanovio, da se na tzv. Kneževim livadama sadi hrast naslednik, ide u korak sa Mihailovom željom da na području oko Takova uvek lista hrast dokle god srpska država postoji.
Ovaj grm će vreme da osuši
I kameni stub će da poruši
Ali Srbija večito stajaće
I Miloša ime spominjaće
View this post on Instagram
Takovski grm na karti:

Top 10 mesta koja morate posetiti u Šumadiji
Ako vas put navede ka Šumadiji, evo koja mesta i prirodne lepote jednostavno moraju da se nađu na vašoj listi za posetu.

TAJANSTVENE MOČVARE SRBIJE: Zaboravljena verovanja i legende o skrivenim mestima
U srpskom folkloru močvare su oduvek zauzimale posebno, misteriozno mesto. Nekada smatrane opasnim i začaranim, ove specifične prirodne formacije bile su okružene brojnim verovanjima, pričama i mitovima, koji su se generacijama prenosili s kolena na koleno.

Zbog horor legende o jednoj porodici, manastir u Srbiji nazvan Zaova, a ima i Sisojevac: Ovako su dobili imena
Ako vam kažemo "zaova" ili "pustinja", naravno da ćete prvo pomisliti na familijarnu relaciju odnosno geografski pojam.

„ZMAJEVA PEĆINA“ NA RUDNIKU: Zašto se verovalo da baš ovde obitavaju mitološka bića?
Rudnik, jedna od najstarijih planina u Srbiji, poznata je ne samo po svojoj bogatoj rudarskoj istoriji već i po fascinantnim pričama i legendama. Jedna od najintrigantnijih je svakako legenda o „Zmajevoj pećini“, za koju se verovalo da je dom pravim mitološkim zmajevima.

MUZEJ RAKIJE U ČAČKU: Ima i prepečenicu iz Drugog svetskog rata, a Cane otkriva zašto je srpska šljivovica bolja od viskija FOTO
Srpska šljivovica mogla bi se naći na UNESKO listi nematerijalnog kulturnog nasleđa, a nadaleko je poznato da se najbolja prepečinica, ljuta i mučenica, kako još nazivaju šljivovicu, pravi u Šumadiji.
Komentari(0)