
Otkud HOROSKOPSKI ZNACI u CRKVAMA? Jedan od hramova sa takvim motivima je obnovio srpski despot Dušana Silnog (VIDEO)
Jedan od primera je i manastir Lesnovo koji je obnovio i proširio srpski despot Jovan Oliver 1341. godine.
Jedan od primera je i manastir Lesnovo koji je obnovio i proširio srpski despot Jovan Oliver 1341. godine.
Iako to većina ljudi ne zna, car Dušan nije jedini Nemanjić koji nije proglašen svetim. Pre njega, ista sudbina zadesila je i kralja Radoslava (1228–1234) i kralja Stefana Uroša I (1243–1276).
Na dvoru prvog srpskog cara, Dušana Nemanjića koji je državu proširio do neslućenih razmera, dobre hrane nije nedostajalo. Sa velikom teritorijom stigli su i novi začini, nove vrste mesa, do tada nepoznati recepti…
Na današnji dan 1345. nakon tri godine bezuspešnih pokušaja, srpski car Dušan osvojio je grad Ser, čime je došao u posed puteva koji su vodili u Trakiju i ka poluostrvu Halkidiki, gde se nalazi Sveta Gora.
Jazak se prvi put pominje 1522. godine, a u preiodu Velike seobe je potpuno opusteo.
Turci postaviše na kulu zvonaru nad kapijom svoj polumesec sa zvezdom, kao znak poturčenja
Srpski kralj Stefan Dečanski je na današnji dan, 28. jula 1330. godine, potukao vojsku bugarskog cara Mihajla Šišmana.
Dušan Silni je bio prvi srpski car, a za vreme njegove vladavine Srbije je obuhvatala granice čak osam današnjih država.
Pronalskom ovog velikog lokaliteta podno planine Venčac, otkrivaju se nove stranice srpske srednjovekovne istorije
Prema pisanju Nićifora Grigora 1331. godine mladi kralj Dušan je imao dvadeset dve godine, ali u to vreme se Stefan Uroš III imao je decu i sa drugom ženom, to je unelo strah Dušanu i tako da je odlučio da svrgne kralja uz podršku velikaša.
Palman Braht (lat. Palman (us) Teutonicus Capitanus gentis armigens, *oko 1290. -† posle 1355), vitez pustolov i vođa nemačkih najamnika u Srbiji za vreme kralja, potom cara Stefana Dušana.
Car Dušan je naručio 33 srebrne čaše koje su korišćene na njegovom dvoru, a jedna od njih je nađena u šupljini zida u priprati crkve Svetog Nikole u Drenovi, u današnjoj Severnoj Makedoniji.
Zvanična istorija zabeležila je da je najveći osvajač među Nemanjićima, car Dušan Silni, imao samo jedno dete – sina Uroša koji ga je nasledio, ali koji nije uspeo da sačuva očevu veliku državu koja se ubrzo posle Dušanove smrti raspala.